Yeniden Trend: Terrazzo

admin on Şubat 23, 2021

Geçtiğimiz yıl bazı dekorasyon fikirlerinin, modern çizgilerle harmanlanarak geri döndüğüne şahit olmuştuk. Furya terrazzo kaplama ile devam ediyor. 1950’li yıllarda hemen her yerde kendine yer bulan terrazzo, modern dokular ile birleşerek yeniden hayat buldu.

Terrazzo Nedir?

Terrazzo epoksi zeminin tarihi 16. yüzyıla dayanıyor. İlk kez Venedik’te kullanıldığı düşünülen terrazzo, İkinci Dünya Savaşı’nda epoksi reçine ile uygulanıyor. Uzun zamandır alternatif dekorasyon fikirleri arasında yer alamayan kaplama, bugünlerde şık ve modern dokusu ile yeniden revaçta.

Aslında terrazzonun bu denli popülerleşmesi tesadüf değil. Her yıl tasarım dünyasında yeni malzemelerin sergilendiği Maison & Objet Paris ve Londra Tasarım Festivallerinde, 2019’un malzemesi olarak gösterilmesi geri dönüşün kapılarını ardına kadar açmış oldu. Malzemenin bünyesinde yer alan mermer, quartz ve renkli camlar, endüstriyel dekorasyon tipine kolayca adapte olmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra terrazzo, tarihin en eski çevreci malzemelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Terrazzo kaplamanın son yıllardaki kullanım alanı genellikle endüstriyel mekânlardı. Ofisler, AVM’ler, fabrikalar, hatta otoparklarda sıkça rastlamak mümkündü. Ancak, geçtiğimiz yıl endüstriyel dekorasyonların ev ve cafelerde trend haline gelmesi, terrazzo kullanımını arttırdı. Öyle gözüküyor ki, bu ve önümüzdeki yıl boyunca terrazzo zemin kaplamanın ana tema olarak kullanıldığı dekorasyonlara sıkça rastlayacağız.

Bugün kullanılan terrazzo, geçmiş yıllardakilere nazaran çok daha şık ve kullanışlı diyebiliriz. Dünyanın birçok ülkesinde, hastanelerde kullanılmasının zorunlu olması ise ne kadar sağlıklı bir yapıya sahip olduğunun ispatı niteliğinde… Yapımında derz kullanılmadığı için, oluşturduğu bütüncül yapıyı da göz ardı etmemek gerekir. Terrazzo, farklı bir nostaljik şıklık arayışındaysanız kesinlikle denemeye değer!

0 comments
Post a comment