Yakın Geleceğin Konsepti: Akıllı Evler

admin on Şubat 23, 2021

Teknoloji hayatı değiştirmeye, dönüştürmeye ve minimal hale getirmeyi sürdürüyor. Her gün birçok akıllı, bir o kadar da güvenli olanaklar sunuyor. Bunlardan en yenilerinden biri akıllı ev teknolojileri… Artık yeni nesil binalar otomasyon sistemleriyle tasarlanıyor ve tam kontrol ile güvenlik düzeyi maksimuma çıkartılıyor. Tabii, her şey bununla sınırlı değil. Peki, akıllı ev teknolojisi nedir ve neler vaat ediyor?

Enerji Tasarrufu

Akıllı ev teknolojisi dendiği zaman akla ilk gelen nedense yardımcı robotlar oluyor. Elbette bu durum da önümüzdeki yıllar içerisinde ihtimal dâhilinde. Ancak, konumuz tamamen bunu kapsamıyor. 

Yakın zamanda Powerhouse Dynamics isimli şirket, yepyeni bir enerji analiz yazılımı geliştirdi. Yazılım, ölçümlenmek istenen alandaki tüm aletlerin enerji maliyetini hesaplıyor ve analizler yapabiliyor. Bu da demek oluyor ki; önümüzdeki yıllarda tüm ekstra tüketim masraflarından kurtulabileceğiz. Tıpkı şu an telefonlarımızda kolaylıkla yapabildiğimiz gibi…

Akıllı Uygulamalar

Akıllı uygulamalar aslında çok da yabancı olduğumuz bir konu değil. Akıllı telefonlar, akıllı saatler, akıllı televizyonlar… vb. birçok teknolojik unsur zaten hayatımızın içinde var. Dijital dönüşümün hız kazandığı çağda, tüm uygulamaların smart versiyona geçeceğini tahmin etmek pek de zor değil. Evin kontrolünü basit panellerden yapmak hem zaman kaybını önleyecek, hem de minimal bir düzene yardımcı olacağı kesin…

Tam Kontrol

Basit paneller, uzaktan kontrol mekanizması ile kolayca yönetilebilir teknoloji ile üretilecek. Isınma, aydınlatma, hatta aydınlatma kontrolleri tek bir yazılım üzerinden yürütülebilecek. Bu da demek oluyor ki; yemek yapmaktan, evcil hayvanımızın mama kabını doldurmaya kadar birçok teknolojik deneyim en pratik halleriyle bizleri bekliyor.

Robotlar Göreve Başladı!

Elbette bahsettiğimiz robotlar insansı robotlar değil. Onların gündelik hayatımızı kolaylaştırmasına biraz daha vakit var gibi gözüküyor. Fakat yakın zamanda deneyime sunulan I-Robotlar temizliğe başladı! Basit bir işletim sistemine sahip I-Robotlar, minimal ebatlarıyla da şimdiden elektrik süpürgelerinin tahtına göz dikmiş gibi görünüyor. 

0 comments
Post a comment