Vintage Mutfak Şıklığı

admin on Şubat 23, 2021

Her dönem kendine has karakteristik özellikler taşır. Bazen eski eşyalar kullanarak evimizin o karaktere bürünmesini isteriz. Ancak bu eşyaların bulunması, bulunsa da maliyetlerin yüksek olması pratik bir çözüm doğurdu: Vintage. ‘’Geçmişin modasına ait, eski gibi görünen yeni ürün’’ anlamları taşıyan vintage, mutfak dekorasyon fikirlerinde sıkça kullanılıyor.  

Şimdi ‘’Vintage mutfak dekorasyonu nasıl olmalı?’’ sorusunun yanıtlarına birlikte göz atma vakti…

İlk Adım: Duvar Kâğıdı

Vintage dekorasyon, geçmiş dönemlere ait ögeleri rastgele kullanacağınız bir tarz değildir. Ruhu olan, ferah ve modern çizgilerle bütünleştirilmiş alanlar yaratmalısınız. Başlangıcı vintage dokunuşlara sahip,  şık bir duvar kâğıdı seçerek yapabilirsiniz. Hareketli ya da sade seçimler yapmak ise tamamen kullanacağınız mobilya, aksesuar, yer zemini ve göz zevkinize kalmış.

Duvar Kâğıdına Alternatif: Desenli Çiniler

Duvar kâğıtlarını yorucu buluyorsanız desenli çinileri denemelisiniz. Özellikle beyaz mutfaklarda çok şık duran desenli çinileri hem duvarda hem de taban zeminde kullanarak keyifli bir görünüm elde edebilirsiniz.  

Rustik Dokunuşlar

Duvarlarda fayans, raf, tezgâh ve sandalyelerde ise ahşap kullanarak rustik bir hava yaratabilirsiniz. Aynı zamanda sıvanmamış tuğla duvar, odun sobası ve parke döşeme gibi ögeleri modern unsurlarla birleştirerek farklı bir vintage dekorasyona imza atabilirsiniz. Anahtar temalarımız ahşap ögeler ve toprak tonları…

Cafe Görünümlü Vintage Mutfaklar

Cafe temalı vintage mutfaklar son dönemde oldukça yükselişte. Aksesuarların ön plana çıktığı stilde genellikle karo fayans ve renkli masalar tercih ediliyor. Vintage bir kapı üzerine neon ışıklı tabela veya ahşap bir çerçeve yerleştirerek sempatik bir hava yaratabilirsiniz.

Farklı Renklerle Farklı Mutfaklar

Farklı renk ve dokuları kullanarak cıvıl cıvıl, vintage dekorasyonlu mutfaklar elde edebilirsiniz. Tabi, bunu yaparken aksesuar kullanımında yalınlığı tercih etmelisiniz. Küçük bir de dipnot verelim: Mutfağınızdaki renk kombinasyonunu beyaz ve ahşap tonlarına ağırlık vererek yapmanız, daha modern ve ferah bir görüntü oluşturacaktır.

Gösterişli Mutfaklar

Mutfakta daha gösterişli ve cezbedici bir vintage dekorasyona sahip olmak istiyorsanız, taş duvar kullanabilirsiniz. Taban zemini karo veya çini ile kaplayabilir, ağır görünümü biraz hafifletmek adına beyaz mutfak dolapları tercih edebilirsiniz. Ayrıca vintage avize, vazo ve çerçeveler de bu stile uyum sağlayacaktır. 

0 comments
Post a comment