Sıcacık Bir Kış: Şömine Dekorasyonu

admin on Şubat 23, 2021

Şömineler, girdiği ortama sıcaklık, samimiyet, romantizm katar. Bu özelliklerinin yanı sıra nostaljik bir nitelik taşıyan şömineler, ev dekorasyonunun çehresini baştan aşağı değiştirme özelliğine sahiptir. Sizin için hem geleneksel hem de yeni nesil şömine dekorasyonuna dair ipuçlarını derledik…

Şömineyi bulunduğu odanın odak noktası olarak seçseniz de seçmeseniz de varlığını her daim hatırlatacaktır. Bu yüzden ister elektrikli ister geleneksel olsun, dekorasyon şemanızı şömine yörüngesinde belirlemeniz gerekir.

Eski tip şömineler genelde odayı merkeze alacak biçimde konumlandırılırdı. Bunun ilk nedeni çalışma prensibi, ikincisi ise görsel alışkanlığın bu yönde olmasıydı. Şömineler gelişip modernleştikçe alışkanlıklar da değişti. Yeni nesil şöminelerin çalışma prensibi odanın her yerinde kullanılacak biçimde tasarlandı ve birçok problemin geride kalmasını sağladı.

Peki, bu problemlerin en önemlisi neydi? Merkezi konumun televizyona mı şömineye mi ayrılacağı ikilemini doğru cevap olarak kabul edebiliriz. Yeni nesil şömineler, kullanım kolaylığı sayesinde bu sorunu kökten çözdü. Yine de şömineyi odak noktası olarak kullanmak her zaman daha şık bir tercihtir. Çünkü ister tuğla ister elektrikli şömine kullanın, evinizin en ilgi çekici köşesi şöminenizin yer aldığı bölge olacaktır.

Sıkça sorulan sorulardan biriyle devam edelim. Şöminenizin çevresindeki mobilyaları nasıl düzenlemelisiniz? Eğer şömineyi odanın merkezi bölümüne yerleştirdiyseniz, oturma grubunuzu en az bir metre uzağında konumlandırmanızda yarar var. Minimalist yaklaşım ilginizi çekiyorsa düşüncelerinizi bu fikre uygun biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Isı düzeyi düşük, elektrikli bir şöminenin yakınına küçük berjerler yerleştirebilirsiniz. Bununla beraber klasik şöminenizi düz beyaz zemin üzerinde ve minimum eşya eşliğinde sergileyerek, kendini daha güçlü bir biçimde göstermesini sağlayabilirsiniz.

Artık ‘’küçük odada şömine olmaz anlayışı’’ geçmişte kaldı. Odanın metrekaresi ne olursa olsun, hoşunuza gidecek bir konumlandırma yöntemi bulabilirsiniz. Örneğin; geniş bir televizyon ünitesine sahipseniz, şömineyi televizyonun yanında kullanabilirsiniz. Etrafını L koltukla çevreleyerek görüntüyü bütünleştirebilirsiniz.

Son dönemlerde yere yakın şömine kullanımı da oldukça yaygınlaştı. Isı açısından doğru bir uygulama biçimi gibi durmasa da, yeni nesil şöminelerin bu duruma elverişli olarak tasarlandığını söyleyebiliriz.  Televizyon ünitesine monte edilmiş, cam kapaklı modellerle, şık ve modern bir görüntü elde edebilirsiniz.

0 comments
Post a comment