Sade Tasarımlarıyla Dikkat Çeken Evler

admin on Şubat 23, 2021

Bazı yapılar natürel yapısı ve tasarımındaki yalın bakış açısı ile dikkat çeker. Bazen minimalist yaklaşım, bazen doğal malzeme kullanımı, bazen de renk seçimi huzurlu bir doku oluşturmak için yeterli olabilir. Bu yazımızda sizin için, sade tasarımları ile dünyada ikon olmuş 5 farklı yapıyı derledik…

1) Treewow Retreat, Çin

İsim ve eser her zaman birbiriyle uyum içinde olmayabilir. Fakat Treewow Retreat adının hakkını gerçekten veren, inzivaya çekilmek için biçilmiş kaftan denilebilecek bir yapı. Çin’in Zhejiang eyaletindeki bir dağ köyünde yer alan Treewow Retreat, eğimli çatı yapısıyla da dikkat çekiyor.

2) Casa Montaña, İspanya

Düşük maliyetlerle hayalleri süsleyen bir ev inşa edilebilir mi? İspanya’nın kuzeybatısında yer alan Casa Montaña isimli ev, bu sorunun hayata geçirilmiş yanıtı olarak kabul edilebilir. Peki, bu evin yalnızca 5 saatte üretildiğini ve toplam 8 modülden oluştuğunu söylesek? İnanılması zor ama bilgilerin tamamı gerçek…

3) Casa La Quinta, Meksika

Emeklilikte yaşanılacak ev her daim merak konusudur. Birikimler, yatırımlar ve hayallerin bir kısmı bu eksen etrafında şekillenir. Emekliliğinin ardından San Miguel’e yerleşmeye karar veren iki yaşlı çift bu hayali için harekete geçmiş ve Casa La Quinta’yı hazırlamış. Bol ışık alan, ferah bir ev tasarlayan çift, küçük de bir yüzme havuzu yaptırmayı ihmal etmemiş.

4) Secular Retreal, İngiltere

Pritzker Ödüllü, İsviçreli Mimar Peter Zumthor, bu doğayla iç içe yapıyı kendisi için tasarladı. Ağırlıklı olarak yatay betonarme kısımlardan oluşan ev, kaliteli bir inziva şansı sunuyor. Yakın döneme kadar iç kısmının fotoğrafları yayınlanmayan evin, artık hemen her bölümüne çeşitli kaynaklardan ulaşılabiliyor.

5) Lochside House, İskoçya

Bu ev bir seramik sanatçısına ait ve galiba hem sanat hem de doğa ile iç içe yaşamak için Lonchside House’dan daha iyi bir yer olamaz… Tüm elektriğin güneş panelleriyle sağlandığı bu dağ evin su ihtiyacı da kuyudan sağlanıyor. İnanılmaz manzarasıyla büyüleyen Lonchside House, geçtiğimiz yıl RIBA Yılın Evi Ödülüne de layık görüldü.

0 comments
Post a comment