Retro Banyo Dekorasyonu

admin on Şubat 23, 2021

Retro dekorasyon dünyanın en çok tercih edilen tarzları arasında. Ev, kafe, hatta iş yerlerinde sıkça karşılaştığımız akım artık banyolarda da tercih ediliyor. Banyolarda retro dekorasyon uygulayarak hem şık bir görünüm, hem de nostaljik bir hava yakalamanız mümkün. 

Peki retro banyo dekorasyonunda hangi püf noktalara dikkat edilmeli? Hangi malzemeler kullanılmalı? Hangi renkler daha uygun? Başlayalım…

Hangi Malzemeler Kullanılmalı?

Banyonun görünümünden çok işlevselliği ön plandadır. Dolayısıyla hangi tarzı tercih ederseniz edin dikkat etmeniz gereken ilk konu malzeme seçimidir. Ahşap hem dayanıklılık hem de görüntü olarak retro dekorasyona kolaylıkla uyum sağlar. Banyo dolabınızı, tezgahınızı ve varsa sandığınızın malzemesini ahşap olarak seçebilirsiniz.

Eğer biraz daha vakit ayırıp el emeği bir banyo elde etmek isterseniz, ahşap üzerine patine boya tekniği uygulayabilirsiniz. 

Hangi Renkler Tercih Edilmeli?

Retro tarzın ruhunu en iyi yansıtan tonlar pastel tonlarıdır. Genellikle krem rengi ve tonları tercih edilir. Ağırlığı bu tona vermeniz hem ahşapla uyum sağlar, hem de ahşap üzerinde boyama yapacaksanız renk tercihinizi kolaylaştırır. 

Zemin ve Duvarlar Nasıl Olmalı? 

Zemin ve duvarlar temel yapı elemanları olduğu için karar vermeye buradan başlamanızda fayda var. Çünkü, diğer yapı elemanlarına, renge, malzemeye ve diğer dekoratif ögelere zemin ve duvarları baz alarak karar vermeniz gerekecektir.

Karo ve fayansların nostaljik versiyonları tercih etmelisiniz. Retro stil modern ve klasik çizgileri bir araya getiren bir model olduğu için duvarınızın yalnızca bir sütununu da nostaljik karolarla kaplayabilirsiniz. 

Küvet mi Duş Kabini mi?

En çok sorulan sorulardan biri… İçiniz rahat olsun, banyonuzda klasik küvet olmadan da retro dekorasyon yapabilirsiniz. Vintage bir duş perdesi basit bir püf noktadır. Aradığınız görünümü yakalamaya fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Eğer klasik küvet kullanacaksanız, ayaklı bir tekne kullanmanız görünümü daha keyifli bir hale getirecektir.

Lavabo ve Musluklar

Yukarıda bahsettiğimiz noktaları tamamlayıcı olması açısından lavabo ve musluk takımlarını bakır tonlarında tercih edebilirsiniz. Alternatif olarak, şık bir kontrast yaratmak isterseniz bronzun tonlarına veya mat beyaz rengine yönelebilirsiniz. Bu tonlar ayna ile de uyumlu bir görüntü yaratacaktır.

Dekoratif öge olarak hasırlardan, küçük süs bitkilerinden ve –küvet tekneniz varsa- tül perdelerden yardım alabilirsiniz.

0 comments
Post a comment