Pisa Kulesi

admin on Şubat 23, 2021

O, İtalya’nın en ünlü figürlerinden biri… Dünyanın en karakteristik ve en farklı yapıları arasında…  İnsanoğlunun mükemmel olmamasının doğurduğu harika bir sonuç… 

Pisa Kulesi ilginç hikayesi ile 11.yüzyıldan beri varlığını sürdürüyor!

Pisa Kulesi’nin Yeri

Nam-ı diğer Torre Pendente di Pisa (Eğilen Pisa Kulesi) İtalya’nın Pisa şehrindeki Piazza dei Miracolide Meydanı’nda (Mucizeler Meydanı) yer alıyor. 

Pisa Kulesi’nin Hikayesi

Kulenin yapımına 1173 yılında başlandı. Amaç, önemli bir ticaret limanı olan Pisa’nın ihtişamını sergilemek adına dini bir kompleks inşa etmekti. Temel, Mucizeler Meydanı’na atıldı. Planda bir vaftizhane, bir mezarlık, bir çan kulesi, bir de katedral yer almaktaydı. Pisa Kulesi bu plandaki çan kulesiydi.

Pisa Kulesi’nin Mimarı

Fikrin sahibi olan mimar hiçbir zaman net olarak bilinemedi. Bilinen ise şu; Kule zaman içerisinde eğildiği için yapım aşamasında birden fazla mimar görev aldı. Başlangıç aşamasında Bonanno Pisano ve Gherardo din Gherard, 1275’deki inşa çalışmasında Giovani di Simone, 1399’daki son çalışmada ise Tommaso Pisano yapıyı tamamlayan mimarlar olarak biliniyor.

Pisa Kulesi Neden Eğiktir?

Pisa Kulesi’nin inşasına başlandıktan 5 yıl sonra 3.katına kadar gelindi. Bu sırada yapının ağırlıktan dolayı eğildiği fark edildi. Tahmin edeceğiniz gibi inşaat hemen durduruldu. Ancak bu kısa bir ara olmadı. Pisa Kulesi’nin bir sonraki inşaatı savaşlar dolayısıyla tam 100 yıl sonra başlayacaktı…

Aradan geçen koca bir asrın ardından zemin sağlamlaştırma çalışmaları başladı, 1350 yılında da inşaat tamamlandı. Kule son halini 1372 yılında eklenen çan ilavesi ile aldı. 

Pisa Kulesi her yüzyılda bir 7 cm eğilmeye devam etti. Bu eğim 1990 yılında tam 4.47 metreye ulaşınca ziyarete kapatıldı ve 10 yıl sürecek güçlendirme çalışmalarına başlandı. Bu çalışmaların ardından eğim 3.99 metreye sabitlendi ve 2001 yılında yeniden ziyarete açıldı.

Pisa Kulesi’ne Dair Kısa Notlar

  • Kule, Romantesk tarza sahiptir ve Orta Çağ mimarisine aittir.
  • Orijinal yüksekliği 60 metredir, ancak eğimden ötürü düşeyden bakıldığında 54 metredir.
  • Dış çapı 15.484 metre, duvarların kalınlığı ise 2.44 metredir.
  • Ağırlığı 14.500 tondur.
0 comments
Post a comment