Philip Johnson Kimdir?

admin on Şubat 23, 2021

Tam adıyla Philip Cortelyou Johnson, 1906’da ABD’nin Cleveland şehrinde dünyaya geldi. Kalın ve yuvarlak gözlükleri alametifarikası oldu, Cam Ev projesi ile dünya çapında üne kavuştu.  99 yıllık ömrüne o müthiş bakış açısı eşliğinde göz alıcı eserler sığdırdı. Yalnız Amerikan mimarisine değil, dünya mimarlıktarihine damga vurdu.

Philip Johnson sadece mimari birikime sahip bir figür değildi. Harvard Üniversitesi’nde tarih ve felsefe eğitimi aldı. Bununla da yetinmedi; hayata bakış açısını farklılaştırmak adına birçok Avrupa seyahati yaptı. Bu seyahatler esnasında ziyaret ettiği Chartes ve Partenon gibi antik mimari yapılar ,mimarlık mesleğini seçmesinde etkili bir role sahip oldu. Kariyerine başladığı meslek ise küratörlüktü. 1932’de Henry-Russell Hitchcock ile birlikte Modern Sanat Müzesi’nde düzenlenen Uluslararası Mimarlık Sergisi’nin küratörlüğünü yaptı.

Yaşamını asıl değiştiren olay ise 1928’de gerçekleşti. Bu tarihte Mies van der Rohe ile tanışan Johnson, Rohe’un modernist üslubu karşısında adeta büyülendi. O’nu dünya çapında üne kavuşturan Cam Ev’de bu etkiler rahatlıkla görülebilir. Yalın biçim ve mekanda bütünlük anlayışının hakim olduğu tasarım, Mies’ın Farnsworht Evi’ne benzetilir.

Johnson’ın bir diğer dönüm noktası ise 1955’te tasarladığı Kneses Tifereth Sinagogu’dur. Dönem itibarıyla son derece farklı ve modern bir bakış açısıyla tasarladığı bina, bugün mimarlık derslerinde emsal olarak gösterilmektedir. Kimi kitlelerce bu eser Philip Johnson’ın son özgün eseridir. Daha sonraki yapılarında taklitçi ve seçmeci bir üslupla 17-18. yüzyılın mimari ögelerini kullandığı söylenmektedir.

1979’da ilk kez Pritzker Mimarlık Ödülü’ne layık görülen Philip Johnson, jüri tarafından “insanlığa ve çevreye tutarlı ve anlamlı katkılar üreten bir mimar’’ olarak tanımlandı. Bu ödülü kazandıktan sonra da durmadı ve yeni eserler için çalışmaya devam etti. 1984’te tasarladığı AT&T Binası bu eserlerin içinde yer alan en ünlüleri yapılardan biridir. Geride dolu dolu bir yaşam, müthiş bir çalışma arzusu, farklı bakış açıları ve ikonik eserler bırakan Johnson, 25 Ocak 2015’te hayatını kaybetti.

Bazı Önemli Eserleri

Cam Ev

Kneses Tifereth Sinagogu

Williams Tower

Boston Halk Kütüphanesi

New York Eyaleti Pavyonu

AT&T Binası

0 comments
Post a comment