Pantone, 2020’nin Rengini Seçti!

admin on Şubat 23, 2021

Pantone, 2020’nin favori rengini açıkladı: Klasik Mavi (Classic Blue)

‘’Evrensel favori’’ olan rengin kodu ise 19-4052…

Peki, klasik mavi neden yılın rengi seçildi? Pantone Renk Enstitüsü’nün açıklaması şöyle; ‘’Klasik mavi; bağ kurmayı, güvenliği ve sakinliği teşvik eden, aynı zamanda da güven veren bir renk…’’

Açıklama şu ifadelerle devam ediyor: ‘’Klasik Mavi, sadeliği ile zamansız, kalıcı ve zarif bir ton. Gökyüzünü çağrıştırması güven ve aidiyet hissi uyandırıyor. Aynı zamanda koruyucu bir aura oluşturuyor. 2020 yılın rengi Klasik Mavi, duyusal bir deneyime dönüşecek.’’  Açıklamanın tamamını okumak için tıklayınız.

Rengin bir diğer özelliği ise odaklanmaya yardımcı olması. Gelişen teknoloji ile uyarıcıların bir hayli fazlalaşması, odaklanmayı güncel bir sorun haline getirdi. Kim bilir, belki de Klasik Mavi bu sorunu önemli ölçüde azaltır…

Pantone Renk Enstitüsü’nün yönetici müdürü Leatice Eiseman: “Geniş ve sonsuz akşam gökyüzünün sınırsız mavisini andıran Pantone 19-4052 Klasik Mavi (Classic Blue), düşüncemizi genişletmek için bariz olanın ötesine bakmamızı teşvik edip, daha derinden düşünmemizi, bakış açımızı artırmamızı ve iletişim akışını açmamızı sağlıyor.”

2019’un rengi seçilen Canlı Mercan (Living Coral) daha canlı ve hayat dolu bir ton olarak göze çarpıyordu. Bu renge yılın mimari trendlerinde, ev dekorasyonlarında ve moda sektöründe sıkça rastladık. Bakalım, 2020’nin rengi Klasik Mavi de aynı ölçüde benimsenecek mi?

0 comments
Post a comment