Oscar Niemeyer Kimdir?

admin on Şubat 23, 2021

O yalnızca eserleri ile değil, eşitlikçi bakış açısı ve ‘’Modern başkent’’ ideali ile de 20.yüzyıla damga vurdu. Mühendislik kabiliyetini tasarımla birleştirip şiirsel yapılar inşa etti. 105 yıllık yaşamına paha biçilemez eserler sığdırdı, birçok da önemli ödül kazandı. O, ‘Mimarinin Picasso’su’ Oscar Niemeyer

Oscar Ribeiro de Almeida Niemeyer Soares Filho, bilinen adıyla Oscar Niemeyer 1907 yılında, Rio de Janerio’da dünyaya geldi. Gençlik yıllarında babasının tipografi ofisinde çalışmaya başladı. Bu sırada Escola de Belas Artes Okulu’nda eğitim gördü ve 1934 senesinde mimar/mühendis olarak mezun oldu. Mesleği ile ilgili ilk işi Mimar Lúcio Costa ve Carlos Leão’nun ofislerinde stajyer olarak çalışmak oldu.

1945, Oscar Niemeyer’in hayatı için önemli bir dönüm noktasıydı. Bu tarihte Brezilya Komünist Partisi’ne üye oldu. 1964’de ofisine baskın yapıldı ve projelerine el konuldu. Üstelik Avrupa’ya sürgüne gönderildi. Dönüşü yaklaşık 20 yılı buldu…

Mimarlık dünyasında ivme kazandıran ilk işi 1939 New York Dünya Fuarı’ndaki Brezilya Pavyonu tasarımı oldu. Dönemin New York Belediye Başkanı tasarımı öylesine etkileyici buldu ki, kendisine şehrin anahtarını hediye etti. Brezilyalı mimarın evrenselleştiği ve modern mimarinin temellerini attığı eserleri Brasilia şehrinde yaptı. Bu eserler UNESCO Dünya Listesi’ne alındı.

Oscar Niemeyer’in mimari tarzının en belirgin özelliği dökme betonu farklı formlarda kullanması oldu. Biçimselliğe fazlasıyla önem verdi. Yapılarında eğri biçimler uyguladı ve bu tarzın insanlara pozitif enerji hissettirdiğini savundu.

“Mimarlar dünyanın daha iyi bir yer olması gerektiğini, yoksulluğu ortadan kaldırabileceğimizi bilmelidir. Brezilya’da hala sınıf savaşları var. Bu sebeple mimar, sadece mimarlığı değil mimarlığın dünyanın problemlerini nasıl çözebileceğini düşünmelidir.” Niemeyer, bu sözleriyle mesleğini toplumsal fayda adına kullanacağını açıkça belirtmiş oldu. 50’li yılların sonunda ülkesinde başlayan şehirsel dönüşüme büyük katkılar sağladı.

Özgür ve yenilikçi ruhuyla mesleğine hayat veren isimlerden biri olmayı başaran Oscar Niemeyer 1963’de Lenin Barış Ödülü’nü, 1988’de Pritzker Ödülü’nün de aralarında olduğu onlarca ödül kazandı. Mimari eserleri ve heykelleriyle iz bıraktı. 2012 yılında doğduğu topraklar Rio de Janerio’da hayatını kaybetti.

Önemli Eserleri

Eğitim ve Sağlık Bakanlığı, Brasilia, 1943

Alvorada Sarayı, Brasilia, 1958

Ulusal Kongre Merkezi, Brasilia, 1960

Brasilia Katedrali, Brasilia, 1971

‘’İşkenceye Sonsuza Kadar Hayır’’ Heykeli, Rio de Janeiro, Brezilya, 1986

Belo Horizonte, Assisili Francesco Kilisesi, Brezilya

Brezilya Adalet Bakanlığı, Brezilya, 1965

Ibirapuera Oditoryumu, Brezilya, 2005

0 comments
Post a comment