Organik, Sağlıklı ve Şık: Bambular

admin on Şubat 23, 2021

Yediğimiz, içtiğimiz herşeyin genetiğiyle oynandığı günümüzde bambular hayatımıza güneş gibi doğuyor desek yeridir. Öylesine doğal bir bitki ki, Çin’de uzun ömrün simgesi, Japonya’da dürüstlüğün, Hindistan’da dostluğun simgesi olarak kabul ediliyor.

Bambular büyüme esnasında hiçbir kimyasala ihtiyaç duymaz. İlk filizini verdikten sonra 24 saat içerisinde 90 cm kadar uzayabilir. Fotosentez esnasında doğaya diğer bitkilerden yaklaşık %35 daha fazla oksijen sağlar. Geri dönüşümlüdür ve doğaya bırakmanız halinde vereceği zarar, ağaçtan düşen bir elmanınkiyle aynıdır. 

Bambuların ne kadar organik bitkiler olduğunu şu şekilde özetleyelim; Bambu bir tabak satın aldınız. Bu ürün yaklaşık üç ay önce dikilmiş bir ağacın malzemesiyle üretilmiş olacaktır ve kullanım ömrünü tamamlamadan aynı ağaç yeniden büyümüş olacaktır.

Ormanları katletmeden ve kimyasal atık oluşturmadan, sağlıklı bir gereç edinmek… Olabilecek en güzel gerekçeler…

Bambular neden sağlıklıdır?

Büyüme esnasında hiçbir kimyasala ihtiyaç duymadığını yukarda belirtmiştik. Bambular ayrıca yapısı itibarıyla sıvının büyük bir bölümünü bünyesinden atar, dolayısıyla bakteri barındırmaz. Bu durum oyuklarında meydana gelecek birikintileri de engeller. 

Bambuların sıvıya karşı dayanıklı olması uzun ömürlü olmalarını da beraberinde getirir. Sert materyallerdir. Kolay kolay kırılmaz, çizilmez ve eskimezler. Yapısında bulunan bamboo kun adlı antioksidan madde sayesinde ısı ve nemden kolay kolay etkilenmez, kötü koku yaymazlar.

Dekorasyonda Bambu Kullanımı

Bambular zarif ve işlevseldir. Bu nedenle de modern dekorasyonun önemli bir parçası haline gelmişlerdir. 

Dilerseniz balkonunuzda bambu bağcıklar kullanarak ferah bir Uzakdoğu görüntüsü yakalayabilir, dilerseniz duvarınızın bir bölümünü kaplayıp üzerine saksılar yerleştirebilirsiniz. Yatak başlığı olarak kullanıp şık bir görüntü elde edebileceğinizi de eklemekte yarar var. 

İç dekorasyonda bambu kullanımı da oldukça yaygın. Özellikle yüksek tavanlı ev ve mekanlarda canlı bambular da sıkça tercih ediliyor. Bir diğer popüler kullanım alanı mutfaklar… Bambu mutfak gereçleri sağlıklı ve elegans görünümüyle büyük ilgi görüyor. Şıklığının yanı sıra kolay temizlenebilir ve uzun ömürlü olmaları da bu ilginin önemli sebeplerinden bazıları…

Bambular Nasıl Saklanır?

Bambuların güneş ışığını direkt olarak almaması gerekir. Ultraviyole ışınlar ürünün çatlamasına ve içindeki reçinenin deforme olmasına sebep olabilir. 

Yıkamayı ılık su ve yumuşak bir süngerle gerçekleştirebilirsiniz. Mümkünse işlemi hızlı bir şekilde bitirmeli ve doğal deterjanlar kullanmalısınız.

0 comments
Post a comment