Notre Dame Katedrali

admin on Şubat 23, 2021

Birçok hikâyeye, filme ve romana konu olan Notre Dame Katedrali, geçtiğimiz günlerde yaşanan yangın felaketi ile tüm dünyayı üzüntüye boğmuştu. Yaklaşık 9 saat süren yangın, yapının büyük bir kısmını etkisi altına almıştı. Onarım çalışmaları için kısa sürede önemli miktarlarda bağışlar toplanan katedralin, eski haline dönmesinin on yıllarca sürebileceği öngörülüyor.

Notre Dame Katedrali’nin Tarihi

Notre Dame Katedrali, Fransa’nın başkenti Paris’te yer alır. Şehrin sembol yapılarından biri olan katedral, birçok ünlü yapı gibi Seine Nehri’nin kıyısında bulunur. Peki, Notre Dame ne demek? Notre Dame, Fransızcada ‘bizim hanımefendi’ anlamına gelir. Meryem Ana’ya ithafen kullanılmıştır.

Katedral, 1163 yılında iki kilise harabesini katedrale dönüştürme fikriyle inşa edilmeye başlanmıştır. Temeli Papa Alexander III tarafından atılan Notre Dame, gotik mimarisinin en önemli temsilcilerindendir. Eserin içinde yer alan heykeller ve işlemeli camlar, Roma mimarisinin ardından emsalsiz bir dünyevilik sergilemiştir. Bu nedenle, natüralizm akımından etkilendiği de kolaylıkla söylenebilir.

Notre Dame Katedrali; Batı, Meryem Ana Heykeli, Kuzey-Güney Gül Pencereleri ve Payandalar olmak üzere 4 ana bölümden oluşur. En ünlü bölümü Batı Cephesi’dir. Roma mimari geleneğiyle inşa edilen cephe de kendi içinde 3 farklı bölüme ayrılır. Katedralin 13 tonluk çanı Emmanuel, Batı Gül Penceresi ve Yahuda ile İsrail’in 24 kralının tasvir edildiği Krallar Galerisi, yapının bu bölgesinde yer alır. Meryem Ana Heykeli adı verilen bölümde ihtişamlı bir Meryem Ana tasviri, Kuzey-Güney Gül Pencerelerinde renkli camlar, desenler ve oymalar, Payandalarda ise sıklıkla eleştirilen, çatlakları önlemek için inşa edilen destekler yer alır.

Yapının tamamlanma tarihi 1345’dir. Uzunluğu 128 metre, kubbe yüksekliği ise 90 metredir. Turistlerin oldukça ilgi gösterdiği yapı, Paris başpiskoposluğuna da ev sahipliği yapmaktaydı.

Notre Dame Katedrali Neden Yandı?

Dünya basınında ‘’850 yıllık tarihin yanması’’ olarak yorumlanan felaketin nedeni henüz net olarak bilinemiyor. Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise konuyla ilgili şunları söyledi: “Notre Dame tarihimiz, edebiyatımız ve ruhumuzun bir parçası, tüm büyük olaylarımızın, salgınlarımızın, savaşlarımızın, özgürlüklerimizin yeri, hayatımızın merkez üssü. Gurur duyalım çünkü bu katedrali 800 yıldan daha uzun bir süre önce biz inşa ettik ve yüzyıllar boyunca büyütüp geliştirdik. Şimdi birlikte yeniden inşa edeceğiz.”

0 comments
Post a comment