Mutfakta Siyah Kullanımı

admin on Şubat 23, 2021

Aydınlık mutfak fikri kulağa her daim daha hoş gelir. Koyu renklerin, mutfağın tabiatına pek de uygun olmadığı varsayılır. Peki, ya siyah rengi kullanmayı çok istiyorsanız? Mutfak ve siyah kelimeleri yan yana geldiğinde uyumlu bir ikili gibi gözükmeseler de, iyi bir uygulama ile harikalar yaratabilirler. Gelin, püf noktalara birlikte göz atalım…

Mutfakta Siyah Kullanımı Nasıl Olmalı?

Siyah mutfak trendi geçtiğimiz yıl hayatımıza girdi. Siyah ve beyazın birlikteliğiyle meydana gelen karo zeminler, karartılmış çinko tezgâhlar, siyah duvarlar ve daha birçok koyu renkli obje, mutfaklardaki yerini aldı. Özellikle mat siyahın yarattığı modern havanın, farklı dekorasyon fikirleri arayanlara ilham verdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Siyahın daimi tamamlayıcısı beyaz ile harika bir mutfak ortaya çıkarmamanız için hiçbir neden yok. Özellikle country tarzı seviyorsanız, bu ikili mutfağınızın önemli iki parçası olacak demektir. Hem nostaljik hem de klasik ev dokusu arayanlardansanız, mutfağınızda siyah ve beyazı mutlaka buluşturmalısınız.

Siyah lake dolaplar, doğru kullanımla bambaşka bir ambiyans yaratma yetisine sahiptir. Tabi bu, biraz da kullanacağınız mutfak aksesuarları ile ilgili… Metal parçalar hem siyah ile uyumlu bir görüntü oluşturur hem de modern bir şıklık yaratır. Dolayısıyla açık raf kullanmaktan çekinmeyin; aksine raflarda metalin yanı sıra sarı ve kırmızı renklerdeki objelere de yer verin.

Büyük dolaplardan hoşlanmıyorsanız ya da kısıtlı bir alana sahipseniz, siyah abanoz dolaplardan yararlanabilirsiniz. Zeminde ya da duvarda ahşap kullanarak, ortaya şık bir mutfak çıkartabilirsiniz. Böyle bir dekorasyon şemasında küçük canlı bitkilere yer vermeniz mutfağınızı zenginleştirecektir.

Siyah mutfak tezgâhı kullanmak istiyorsanız, üçlü renk kombinasyonu yapmanızı öneririz. Siyah, tezgâhın görünümünü zenginleştireceği için odak noktalarını çoğaltabilirsiniz. Tezgâhta siyahın asaletinden, duvarda kırmızının enerjisinden, zeminde ise beyazın saflığından yararlanabilirsiniz. Sevdiğiniz ve seçeceğiniz siyah tonuna göre, duvar ve zeminin tonlarını da şekillendirebilirsiniz. Örneğin; tezgâhınızın rengi mat siyah ise, yerde kırık beyaz fayanslar kullanabilir, dağılımı dengeleyebilirsiniz.

Unutmayın, eviniz ruhunuzun yansımasıdır. Dilediğiniz rengi kullanmanın ölçülü ve uygun yolları mutlaka vardır. Mutfağınızı siyah ağırlıklı dekore etmek istiyorsanız bunun için beklemenize gerek yok; çünkü artık püf noktaları biliyorsunuz…

0 comments
Post a comment