Moshe Safdie

admin on Şubat 23, 2021

Moshe Safdie, 1938’de İsrail’de dünyaya geldi. 1954’te Kanada’ya göç etti ve 1955-1961 yılları arasında McGill Üniversitesi’nde mimarlık eğitimi aldı. Dünyanın gün geçtikçe karmaşık bir hal aldığını savunan Safdie, yapıların doğayla uyumlu olması gerektiğini savunmuştur.

Moshe Safdie Kimdir?

Moshe Safdie, McGill Üniversitesi’ndeki öğrenimini tamamladıktan sonra Louis Kahn’ın mimarlık bürosunda çalışmaya başladı. Ünlü mimar Kahn’dan çok şey öğrendi. Asıl kariyerine ise 1967’de Montreal Dünya Fuarı ile ‘’Merhaba’’ dedi. Bu sergide Habibat 67 adlı konut projesini tasarlamakla görevlendirilmiş ve oldukça başarılı bir sonuç almıştı.

Safdie’nin Habibat 67 projesi tüm dünyada yankı uyandırmayı başardı. Yapının en ilgi çekici yanı ise her katta bir teras bulunmasıdır. Bu şekilde tasarlanma amacı; bir arada bulunan blokların ayrı ayrı mahremiyet alanlarına sahip olmasıdır. Moshe Safdie bu projeyle, bireysel konut ve modern apartman temalarını birleştirmiştir.

Safdie, ünlü bir mimar olmasının yanı sıra şehir planlamacısı, eğitimci, teorisyen ve yazardır. Kendine has bir düşünce tarzı benimsemiştir. Mimarinin asıl amacının insanların ihtiyaç ve beklentilerini karşılayan yapılar inşa etmek olduğu görüşünde ısrar etmiştir. Bununla birlikte inşa edilen tüm bu yapıların doğayla uyumlu olması gerektiğini her fırsatta dile getirmiştir.

Moshe Safdie’nin Mimarlık Prensipleri

  • Mimari yapılar insanların yaşantılarını etkiler. Bu nedenle anlamlı, canlandırıcı ve dahil edici sosyal mekanlar olmalılardır.
  • Mimari tasarımlar, yer aldıkları coğrafyanın kültüründen ilham almalıdır. Mekanın özüne cevap vermelidir.
  • Mimarlık imkansızı inşa etmek değildir. Özgün ve anlamlı çözümler üretmektir.
  • Mimarlar enerji sakınımı, ekoloji ve yenilenebilir malzemeler konularında sorumluluk hissetmelidir. Doğaya saygı duymalı, kaynakların etkin kullanımını göz ardı etmemelidir.
  • Mega ölçeklere insani boyutlar kazandırılmalıdır.

Moshe Safdie Eserleri

Moshe Safdie’nin en çok bilinen eserlerini şöyle sıralayabiliriz;

Habibat 67

ArtScience Museum

National Gallery of Canada

Kauffman Center for the Performing Arts

Kauffman Center (Kansas City)

Vancouver Public Library

0 comments
Post a comment