Modern mimarlık ve tasarımının ünlü mimarı: Alvar Aalto

admin on Şubat 23, 2021

Alvar Aalto… Modernist anlayışın en önemli simalarından biri… Mobilya, cam ve tekstil sektörlerinde birçok ünlü eser vermiş usta bir mimar… 

Aalto 1898 yılında Finlandiya’da dünyaya geldi. 1923’te Helsinki Teknoloji Üniversitesi’ni bitirdikten sonra ilk mimarlık ofisini açtı. O yıllarda klasizme ilgi duydu ama ürettikçe bakış açısının modernizme daha yatkın olduğunu fark etti. 

Aalto modernizmi öyle farklı yorumladı ki, akımın rotasını değiştirdi. Soğuk ve kuralcı bakış açısından ayrıldı, renkli ve kıvrımlı eserler üretti. Bunun yanı sıra fonksiyonelliğe de önem verdi. O’na göre yalnızca estetik bir hiçtir. Bu konudaki bakış açısını şöyle özetlemiştir: ‘’Sizden tek istediğim eğlenmeyi unutmanız…’’

Aalto doğaya aşık bir adamdı. Eserlerinde doğa figürleri kullanmaya bayılırdı. Mimarlığı da arazinin verimini arttıran, gereksiz sürgünleri budayan bir bahçivan olarak betimledi. Özellikle klasik ahşaplara kereste ve huş ağacıyla kattığı yorumlar görülmeye değerdir. Tasarladığı ürünler günümüzde bile oldukça talep görmektedir. Üç bacaklı istifleme tabure, dört ayaklı tabure gibi birçok kullanışlı mobilya Aalto imzası taşımaktadır. 

Sadece mimarlıkla ilgilenmedi, camlara da hayat verdi. Savoy Vazosu en ünlenmiş eserlerinden biridir. Hatta Finlandiyalı üretici Littala, eserin 70.yılında vazoyu farklı renk ve desenlerde yeniden yorumlamıştır.

Aalto bakış açısıyla dekorasyona da ilham verdi. Bugün İskandinav stili evlerin dekore edilmesinde O’nun izlerine sıkça rastlanır.

Hümanist bir insandı ve bu bakış açısını mimariye de yansıttı…

Başlıca Eserleri 

Opera House, 1959  

Mount Angel Abbey Library, 1964-70  

Experimental House for Alvaar and Elissa Aalto, 1952-53   

Finnish Pavilion, 1938-39   

Paimio Chair, 1933  

Aerial View of Paimio Tuberculosis Sanatorium, 1929-33   

Villa Mairea Project, Finland   

Seinäjoki Kültür Merkezi, Finlandiya  

0 comments
Post a comment