Minimalist Dekorasyon

admin on Şubat 23, 2021

‘’Az aslında çoktur.’’

Mies Van der Rohe minimalizme bakış açısını bu üç kelimeyle kusursuz bir şekilde özetlemiş…

Gündelik hayatımız kalabalık ve yoğun bir keşmekeşin içinde geçerken yaşadığımız alan neden ferah olmasın? Dekorasyonda minimalizm akımının çıkış noktası da budur.

Bir cümleyi 10 kelime yerine 3 kelimeyle anlatmayı tercih edenlerdensiniz, minimalist stil size ilaç gibi gelecek…

İlk Adım: Fazlalıklardan Kurtulun

Az ama öz… Minimalizm fikrinin çekirdeğinde bu motto yatar. Kararlılık atacağınız ilk adım olsun. Bir türlü atmaya kıyamadığınız, çekmece, dolap ve köşe işgal etmekten başka hiçbir işe yaramayan eşyalardan kurtulun. Ne gözünüz yorulsun, ne ruhunuz, ne de sürekli onları toparlamak zorunda kalan bedeniniz…

Dekoratif Eşyaları Nasıl Kullanmalısınız?

Şu çok yalnış bir algı; Minimalist dekorasyonda dekoratif eşyalara yer yoktur. Kesinlikle doğru bir bakış açısı değil. Bu fikirden hemen uzaklaşmalısınız.

Doğru olansa şu; minimalist dekorasyonda objeler işlevsel ve ferah kullanılmalıdır. Küçük örneklerle anlatmak gerekirse; duvarınızı kaplayan onlarca küçük çerçeve yerine bir büyük çerçeve kullanın. Odanızda kocaman bir gardırop kullanacağınıza uzun, yüksek ve bol çekmeceli bir dolaba yer verin. Yatağı bazalı kullanın ve giysilerinizi ikisine eşit miktarda paylaştırın.

Ezcümle, yaşam alanınızı eşyalara değil kendinize ayırın.

Duvarlarınızı Beyaza Boyayın

Japonların beyaz renge olan düşkünlüğü hemen hemen herkesçe bilinir. Yazın güneşlenmekten kaçmalarının temelinde cilt sorunundan uzaklaşmak değil, beyaz renge olan tutkuları vardır. Güzellik algılarında bronzlaşmak değil beyaz ten vardır. Beyazın sadelik, doğallık ve derinlik barındırdığını düşünürler ve haklıdırlar…

Bizden bir örnekle devam edelim… Kış mevsiminin karartıcı havalarında çoğumuz yazı özleriz. Bazılarımız huzuru Bodrum fotoğraflarında arar. O bembeyaz evlerin maviyle uyumu içimizi açar.

Huzur sadelikte… Bembeyaz duvarlar sizi daha keyifli bir insan yapacak.

Mutfaktan Başlayın

Yorucu bir iş günü, trafiğin yarattığı stres ve akla gelen ‘’Kim uğraşacak şimdi yemek yapmakla?’’ sorusu…

Neden mutfağınızı keyifle girmek isteyeceğiniz bir alana dönüştürmüyorsunuz? Her yeri tıka basa doldurmak yerine dolaplara sadece ihtiyacınız olan araç-gereçleri yerleştirseniz ya da küçük ev aletlerine yönelseniz daha iyi olmaz mı? Kesinlikle olur.

Ayrıca beyaz rengi ahşap tonlarla harmanlamanız mutfağa daha sıcak bir hava katacaktır.

Geometrik Detaylar

Eğer az eşya kullanmanın dümdüz bir görünüme yol açacağını düşünüyorsanız geometrik detaylara yer vermelisiniz. Oval sandalyeler, ferforje yatak başlıkları, kıvrık ayaklı masalar gibi…

Son Olarak;

Minimalizm bir felsefedir. Hayatınızın her alanında uygulayabilirsiniz. Sizi yüklerinizden kurtarmakla kalmayacak, daha mutlu bir insan olmanızı sağlayacaktır.

Çok yerine az alın, ama iyisini alın…

0 comments
Post a comment