Mavi Beyaz Dekorasyon Fikirleri

admin on Şubat 23, 2021

Mavi ile beyaz birbirini mükemmel tamamlayan, huzur verici etkiye sahip iki uyumlu renktir. Aynı zamanda konforlu, havalı ve zariftir. Kısacası mavi-beyaz kombini yaşam alanınıza her anlamda pozitif etki edecek, şık bir tercihtir.

Mavi gökyüzü ve denizin, beyaz ise berraklık ve saflığın rengidir. Bu yüzdendir ki; mavi-beyaz dekorasyon en çok yazlık evlerde kullanılır. Ancak, mavi-beyaz dekorasyon stili zamansızdır. Her mevsim, her alanda kullanılabilir. 

Peki, mavi-beyaz dekorasyon nasıl uygulanmalı? Yardımcı rengi hangisidir? Evin hangi bölümlerinde kullanılmalıdır? 

Hazırsanız karar vermenize yardımcı olacak mavi-beyaz dekorasyon fikirlerine göz atalım…

Salonda Mavi-Beyaz Dekorasyon

Mavi-beyaz kombini modern ve minimalist çizgilerle kullanıldığı zaman asil bir görünüm yaratır. Mavi bir duvar kağıdını beyaz çerçevelerle tamamlayabilirsiniz. Tam tersi, beyaz bir duvar kağıdını mavi ve tonlarındaki çerçevelerle tamamlarsanız Ege esintili hoş bir görünüm elde edersiniz. 

Daha minimal bir görüntü yakalamak istiyorsanız beyaz duvarınızı, mavi ve tonlarındaki küçük dekoratif ögelerle kullanabilirsiniz. 

Beyazı duvarda maviyi mobilyalarda kullanmak istiyorsanız, koltuk takımınızı iddialı ve koyu bir mavi tonunda seçebilirsiniz. 

Mavi ve Beyaz Eşit mi Kullanılmalı?

Kesinlikle hayır… Mavi ve beyazı eşit kullandığınız takdirde ortaya göz yorucu bir mekan çıkacaktır. Öncelikle hangi rengi ağırlıklı olarak kullanacağınıza karar vermelisiniz. Ağırlıkla kullanacağınız renk mekanın 4’de 3’üne hakim olmalıdır. 

Mutfakta Mavi-Beyaz Dekorasyon

Ferah ve huzurlu bir mutfağa sahip olmak istiyorsanız mavi-beyaz kombinasyonu tam size göre… Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta mavinin tonu… Mutlaka açık tonlarından yararlanmalısınız. Açık mavi hem ahşap tezgah ve zemine uyumlu bir görünüm yaratacak, hem de beyaz duvarla yumuşak bir geçiş sağlayacaktır. 

Yatak Odasında Yeni Trend!

Son dönemlerin trendi koyu mavi-berrak beyaz yatak odaları… Koyu maviye boyadığınız duvarı berrak beyaz bir yatak örtüsüyle tamamlayabilir, natürel, şık ve dingin bir ortama kavuşabilirsiniz.

Marin Stili

Marin stili dekorasyon son zamanların en çok tercih edilenleri arasında yer alıyor. Bu stil mavi ve beyaz renginin harmanlanmasıyla ortaya çıkıyor ancak önemli bir özelliği var: Denize ait ögelerin kullanılması…

Balıkçı ağları, halatlar, dümenler, deniz kabukları, deniz yıldızları… Gözünüze hoş gelen tüm ögeleri dekorda kullanabilirsiniz.

Tamamlayıcı Renk: Gri

Son olarak mavi-beyaz-gri uyumundan bahsedelim. Mavi ve beyazı üçlü bir kombinasyonda kullanmak istiyorsanız gri rengi tercih etmelisiniz. Grinin yatıştırıcı kimliği mavi ve beyaz rengine uyumludur. Bu nedenle yumuşak geçiş sağlanması açısından ideal bir alternatiftir.

0 comments
Post a comment