Mağaza Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

admin on Şubat 18, 2021

Ne tarz bir markanız var?

Kurumsal kimliğinizin karakteri ne?

Bu iki soru mağaza dekorasyonunu belirlemek için kıstas alınması gereken temel iki soru…

Mağazanız bir AVM’nin içerisinde mi? Cadde üzerinde mi? Yoksa bir ara sokakta mı?

Lokasyon, mağaza dekorasyonu için ön planda tutacağınız diğer konu…

Neden bu üç konu mağaza dekorasyonunda kilit rol oynarlar? Çünkü markanızın tarzı ve karakteriyle mağaza konseptini, lokasyonuna göre de ışıklandırmasını belirlersiniz.

İhtişamlı

Bazı markalar ihtişamlı bir konsept ister. Klasik tarz mobilyalar, ahşap kullanımı ve altın varak detayları mağazanızı ihtişamlı bir görünüme kavuşturabilir.

Bu görünüme daha çok halı, aydınlatma ve bazı kuyumcu mağazalarında rastlarız. Hedef kitlenizin ne istediğini iyi tartmalısınız. Unutmayın; Sloganınız da seçiminizde kilit rol oynar. İçinde sadelik mesajı barındıran bir halı firmasının ihtişamlı bir konsept hazırlamasının ne kadar tezat duracağını düşünün…

Yuvarlak

Bu dekorasyona daha çok giyim ve ayakkabı mağazalarında rastlarız. Alan biraz daha showroom havasındadır. Mağazayı çevrelemiş raflar ile bütünleşmiş yuvarlak masalar güçlü bir teşhir alanı oluşturur.

Bu tarz mağazalar müşteriye sattığınız ürüne güvendiğiniz mesajını verir. Biraz endüstriyel görünümlüdür ama etkilidir.

Eğlenceli

Renkli bir kurumsal kimliğe sahipseniz, elbette renkli bir alan yaratmalısınız. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

Karmakarışık, renk cümbüşüne bürünmüş alanlar göz yorar. Bu bilinir ve mağazalar şu püf noktasını uygular: İlgi çeken ürünleri bir araya ve ortaya topla…

Yani şöyle; Evet renkli bir alan yaratın, ama bunu dağınık bir şekilde değil kümelendirerek yapın. Böylece hem eğlenceli, hem de ferah, basic bir alana sahip olun.

Sade

Dekorasyonun sade olması iddiasız olduğu anlamına gelmez. Yuvarlak dekorasyon örneğinde olduğu gibi iyi ve alıcısına kendini ispatlamış bir ürünün her zaman ihtişamla sergilenmeye ihtiyacı yoktur.

Basic sistem adı verilen raflar ile doğal ve modern teşhir alanları oluşturmanız mümkündür.

Son olarak;

Mağaza dekorasyonunun bazı temel dinamikleri vardır. Bunların belli başlı olanlarını yukarıda okudunuz, fakat…

Belli bir kalıba sığmamak bazen harika sonuçlar doğurabilir. Farklı bir yol izleyip başarıya ulaşmış mağaza dekorasyon örneklerini ilerleyen yazılarımızda, tüm ayrıntılarıyla okuyabileceksiniz…

0 comments
Post a comment