Ludwig Mies Van der Rohe

admin on Şubat 23, 2021

‘’Less is more’’ yani ‘’Az çoktur’’… Bu sözü hemen hemen hepiniz en az bir kez duymuşsunuzdur. Bu ünlü deyişin sahibi 20.yüzyılın en önemli mimarlarından Ludwig Mies’dan başkası değil…

Tam adıyla Ludwig Mies Van der Rohe 1886’da, Almanya Aachen’da dünyaya geldi. Çocukluğunu babasının yanında, duvarcılık atölyesinde ve bazı tasarım firmalarında çalıştı. Mimariye ilgi duyduğunu ve hayatını bu şekilde kazanmak istediğini farkedince Berlin’e gitmeye karar verdi. Bruno Paul ve Peter Behrens atölyelerinde çalışarak iç mimarlık kariyerine başladı. Ardından Saint Petersburg’da yer alan Alman İmparatorluğu Büyükelçiliği’nin inşaat müdürlüğünü yaptı.

Ludwig Mies’ın ruhunu anlatan en iyi kelimeler saflık ve sadelik olacaktır. Bu sebeptendir ki; mesleğe bağımsız olarak ilk adımını attığında Germen yerli stillerinin saflığından etkilendi ve geri dönüş hareketine katıldı. Schinkel’in basit kübik formlarına hayranlık duydu. Minimalizmi öylesine ateşli savundu ki, ‘’Tanrı detaylarda gizlidir’’ Diyerek çığır açtı. Saflık, sadelik ve minimalizmi anlatan dergiler yayınladı. 

Gökdelenler özel ilgi alanıydı. Friedrichstrasse gökdeleninde kullandığı cam cephe ve çelik iskeletle ilerleyen dönemlerde yükselecek binaların ilk sinyallerini verdi. ‘Sade ama işlevsel’ gökdelenlerin temellerini de O attı. 

Mimari yapılarında cam malzemenin yeri her zaman çok önemli oldu. Bu biraz da onun mimari felsefesiyle ilgiliydi. Ludwig Mies doğayla insanı ayrılmaz bir parça olarak gördüğü gibi iç mekanla dış mekanı da bir bütün olarak tanımladı. Sınırları ortadan kaldırmak için çoğu eserinde yapının dışını bütünüyle cam olarak tasarladı. Bunun en başarılı örneği Farnsworth Evi’dir. Mies bu eserinde duvar yerine cam kullanarak ışık ve doğanın iç mekanı sarmasını amaçlamıştır.

Yapıları da bir bütün olarak gördü ve en ince ayrıntısına kadar tasarladı. En modern teknolojiyi kullandı, en iyi mobilyalarla dekore etti ve düşlediği gibi ‘açık seçik, ferah, belirgin ve sade’ eserler ortaya çıkarttı. 

Önemli Eserleri

Farnsworth Evi 

Barselona Pavyonu

Lake Shore Drive Apartments

Tugendhat Evi

Riehl Evi (İlk bağımsız projesi)

Haus Lange

Yeni Ulusal Galeri

IBM Plaza

Chicago Üniversitesi Sosyal Hizmet İdaresi

0 comments
Post a comment