Kolonyal Dekorasyon

admin on Şubat 23, 2021

Dünyanın global bir köy haline gelmesi, hemen her bilgi ve deneyimi kullanıma açık hale getirdi. Bu alanlardan biri de dekorasyon oldu. İster geleneksel, ister modern, isterseniz de ikisini sentezleyerek, harika yaşam alanları elde etmeniz mümkün. Ev dekorasyonunda, tarihi canlı tutan ögeleri seviyorsanız kolonyal dekorasyon tam size göre demektir.

Kolonyal Dekorasyon Nedir?

Kolonyal kelimesinin kökeni koloniden gelir. Kolonyal dekorasyonu özetlemek gerekirse; Amerika ve İngiltere’nin, sömürge kurdukları yerlerde var olan koloni yaşamının dekorasyona yansıması diyebiliriz. Bir diğer bakış açısıyla; 1700’lü yıllarda yerel halkın kullandığı ahşap ve basit oymalı araç gereçlerin, modern dokunuşlarla güncellenmesidir.

Kolonyal dekorasyonu iki farklı biçimde uygulamanız mümkün; ‘’Gerçek bir klasikçiyim’’ diyorsanız geleneksel, ‘’Klasiğin fazlası beni yorar’’ diyenlerdenseniz daha modern bir tasarım kullanabilirsiniz. İkisinin de olmazsa olmazı ahşap ögelerdir. Koyu renk ahşapların etkisini kırmak adına beyaz ve krem rengine yönelirseniz daha modern, ağır tonlarla bütünleştirirseniz daha geleneksel bir dekorasyon elde edersiniz.

Dönemin ruhunu yansıtması adına tropikal detaylara mutlaka yer vermelisiniz. Palmiyeler, ortama hem renk hem de aydınlık bir hava katacaktır. Palmiyelerden hoşlanmıyorsanız muz yaprakları da tercih edebilirsiniz.

Ahşap ögelerin yanı sıra kullanacağınız diğer aksesuarlar da bu dekorasyon fikri için önem taşır. Uyum konusunda titiz davranmalısınız. Farbelalı perdeler, antik karolar, armatürler… Seçeceğiniz ögelerdeki uyum sorununun, boğuk bir görüntüye yol açacağını unutmamanız gerekir.  Ayrıca yemek masanızın çevresindeki sandalyeleri, sırtı oval çubuklu modellerden seçmeniz hoş bir görüntü yaratacaktır.

0 comments
Post a comment