Julia Morgan

admin on Şubat 23, 2021

1872 doğumlu Julia Morgan dünyanın en önemli kadın mimarlarından biriydi. Mükemmel kariyeri boyunca 700’den fazla bina tasarladı. 2014 yılında Amerikan Mimarlar Enstitüsü tarafından AIA Altın Madalyası’na sahip olan ilk kadın mimar unvanına sahip oldu.

Julia Morgan Kimdir?

Julia Morgan 1872 yılında, San Francisco’da dünyaya geldi. Zengin bir aileden geliyordu ancak Maden Mühendisliği yapan babasının işleri bir süre bozuldu. Julia, eğitim yaşamını annesinden aldığı maddi destek sayesinde tamamladı. Bu durum ona kadın bağımsızlığı konusunda ilham verdi. Yaşadığı çevrede liseyi bitirdikten sonra evlenme geleneği vardı. Julia buna direndi ve Berkeley Üniversitesi’ne kaydoldu. Bu üniversiteyi bitirdiğinde İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olan tek kadın öğrenciydi.

Paris Macerası

Julia Morgan, mezuniyetinin ardından bir süre Bernard Maybeck ile çalışarak iş tecrübesi kazandı. Ardından Maybeck’in tavsiyesi üzerine Paris’teki École des Beaux-Arts’da okumaya karar verdi. École des Beaux-Arts, o güne dek hiç kız öğrenci kabul etmemişti. Julia ise inatçıydı. Tam 376 kez başvuru yaptı ve mimarlık programına kaydoldu.

Okul 5 senelikti ve 30 yaşına kadar eğitim veriyordu. Julia ise 27 yaşındaydı… 1902’de (yani 30 yaşına günler kala) bir tiyatro salonu için olağanüstü bir tasarım sundu ve mimarlık diplomasını almaya hak kazandı.  Ne hikaye ama…

Julia Morgan Eserleri

Bu ilham veren hayat öyküsünün kahramanı Julia Morgan, olağanüstü bir kariyere sahip oldu. Unutulmaz eserler bıraktı, Amerika hatta dünya tarihinin en üretken mimarları arasına girdi. İşte Julia Morgan’ın bazı unutulmaz eserleri;

Julia Morgan Evi

Riverside Sanat Müzesi

Asilomar Konferans Binaları

Hearst Kalesi

Berkeley City Club

Neptune Pool

0 comments
Post a comment