İtalya’nın En Ünlü 5 Mimari Yapısı

admin on Şubat 23, 2021

İtalya her daim ‘’Gezip görülmesi gereken yerler’’ ve ‘’Mimari eserler’’ denildiği zaman akla gelen ilk ülkelerden biri olmuştur.  Sizin için bu tarihi eser cenneti Güney Avrupa ülkesinin ikonik hale gelmiş 5 önemli yapısını derledik…

Kolezyum

Bu listedeki ilk sırayı başka bir yapının alması imkânsızdı. Roma Dönemi’ne ait bu amfi tiyatro, şüphesiz ki hem Roma hem de İtalya’nın en önemli tarihi yapısı konumunda. Yıllarca gladyatörlerin vahşi dövüşlerine ev sahipliği yapan Kolezyum, eski Roma İmparatorları Vespasian ve Titus Flavius Vespasianus tarafından tasarlanmış. MS 72 ve 80 yılları arasında inşa edilen başyapıt, bugün 50.000 kişiyi aynı anda ağırlayabiliyor.

Duomo di Milano

Avrupa’nın en büyük dördüncü katedrali olan Duomo di Milano, 12 bin metrekarelik devasa bir alana yayılır. Yapımı 500 yıldan uzun süren (1386 – 1905) tarihi yapı, Milano’da bulunduğu bölgeye de adını vermiştir. Gotik, Neo-Gotik ve Neo-Klasik mimari tarzları ile oluşturulan Duomo di Milano’nun üzerinde Leonardo da Vinci, Donato Bramante, Giovanni Antonio Amadeo ve Giovannino de Grassi gibi birçok ünlü mimarın emeği vardır.

Aziz Petrus Bazilikası

İtalya’nın en önemli manevi mekânlarından biridir. Leonardo da Vinci, Donato Bramante, Giovanni Antonio Amadeo, Giovannino de Grassi gibi birçok dünyaca ünlü İtalyan mimar tarafından tasarlanan bazilika, Vatikan bölgesinde yer alır. Rönesans ve Barok mimarisinin ustaca sergilendiği eserin yapımı 20 yıl (1506-1526) sürmüştür.

Pantheon Tapınağı

Bir Antik Roma mirası olan Pantheon Tapınağı, M.S. 118 – 125 yılları arasında inşa edilmiş ve günümüze dek hassasça muhafaza edilmiştir. İmparator Hadrian’ın yaptırılan tapınak birçok arktan meydana gelir. En önemli kısmı kubbesidir ve dünyanın en büyük takviye beton kubbesi olarak bilinir. Tam ortasında yer alan Oculus isimli delik, iç kısma ışık girmesini sağlayan tek noktadır.

Fontana de Trevi (Aşk Çeşmesi)

Trevi Çeşmesi (Fontana di Trevi), Türkiye’de bilinen adıyla ise Aşk Çeşmesi, yapımındaki zanaatkârlık ve estetik kurgu ile Roma’nın en ihtişamlı sembollerinden biri. Yılda ortalama 10 milyon turistin uğrak noktası olan tarihi yapının geçmişi neredeyse üç asır öncesine dayanıyor.

Fontana de Trevi ve Pisa Kulesi yapıları ile ilgili detaylı bilgileri blog sayfamızda bulabilirsiniz.

0 comments
Post a comment