İskandinav Tarzı Dekorasyon

admin on Şubat 23, 2021

Ferah bir yaz dekorasyonu kulağınıza nasıl nasıl geliyor? Cevabınız evet ise; nötr renk ağırlıklı, yalın ve minimal hatların oluşturduğu İskandinav tarzı dekorasyon ile doğru bir tercih yapacaksınız demektir. Şimdi bu modern stilin ana hatlarına birlikte göz atalım…

İskandinav Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

İskandinav stili denince aklınıza sert metal müzik grupları geliyorsa, bu yazı bakış açınızı değiştirecek demektir. İskandinavlar, stillerini yoğunluk üzerine değil; estetik dokunuşları nötr renklerle birleştirerek oluşturmuşlardır. Çıkışı Finlandiya, Norveç ve Danimarka gibi İskandinav ülkeleri ile başlayan tarz, zaman içerisinde –dünyanın da globalleşmesiyle- tüm dünyada adını duyurmuş, evrenselleşmiştir.

Ahşap Kullanımı

Hem iklim hem de beşeri yapı itibarı ile yalınlığı benimseyen İskandinavlar, aksesuarları ön plana çıkartmayı tercih etmişlerdir. Bu aksesuarların büyük çoğunluğunu ahşaplar oluşturur. Ahşap mobilyalar ve aksesuarlar dışında ise, İskandinav tarzının ana temasını oluşturan beyaz renkli ögelere yer verilir.

Sadelik ve İşlevsellik

Bildiğiniz gibi, İskandinav ülkeleri yılın büyük bir bölümünü kış mevsimi ile geçirirler. Sahip oldukları bu iklimsel alışkanlıkları ise gündelik yaşamlarına uyarlarlar. Ev dekorasyonlarını sadelik, işlevsellik ve modernizm üzerine inşa ederler.

Baştan söyleyelim; neon renklerden hoşlanıyorsanız İskandinav tarzı ev dekorasyonu asla size uygun bir seçenek değil. Gezgin hayatını seviyorsanız, nötr renkler ilginizi çekiyorsa, kolay toplanıp kolay kaldırılan eşyalara sahipseniz hemen işe koyulmanızda herhangi bir sakınca yok. Özetle, İskandinav stili size şunu söylüyor: ‘’Gereksiz eşyalarından arın; nötr, modern ve cool ol!’’

Aydınlatma

İskandinavlar genellikle büyük pencereli evlerde yaşarlar. Nötr renklerle bezenmiş dekorasyonları tercih ettikleri için doğal ışığı almayı severler. Ancak, yılın büyük bir bölümünü de kış ile karanlıkta geçirdikleri için güçlü aydınlatma cihazları kullanırlar. Nötr renklerde –genellikle gri- tavan lambaları, mumlar ve abajurlar İskandinav tarzının vazgeçilmezleri arasında yer alır.

Grinin Gücü

Gri için, İskandinav stilinin en sık kullanılan ikinci rengi diyebiliriz. Bir İskandinav evinin oturma odasında, banyosunda, mutfağında, hatta yatak odasında mutlaka gri renge rastlarsınız. Siz, biraz daha hareket katma arzusundaysanız ahşap ögelerden ya da canlı çiçeklerden destek alabilirsiniz. Hatta ahşap rengini dekorasyonun merkezi haline getirebilir; griyi bütünleyici renk olarak tercih edebilirsiniz.

0 comments
Post a comment