Guggenheim Bilbao Müzesi

admin on Şubat 23, 2021

Dekonstrüktivizm akımının sembolü olarak kabul edilen Guggenheim Müzesi, çağdaş sanatın en ikonik yapılarından biridir. İspanya’nın en büyük müzeleri arasında yer alan eser, uzaktan bakıldığında mimari bir heykeli anımsatmaktadır.

Guggenheim Müzesi’nin Tarihi
Guggenheim Müzesi, dünyaca ünlü Kanadalı – Amerikalı mimar Frank Gehry tarafından yapılmıştır. 1997 yılında, İspanya Kralı I. Juan Carlos tarafından açılan yapı, Bask bölgesi Bilbao’da yer almaktadır. Tam 11.000 m2’lik sergi alanına sahip olan Guggenheim Müzesi, bir post-modern mimari akımı olan dekonstrüktivzm tarzına uygun olarak inşa edilmiştir.

Guggenheim Müzesi’nin Mimarisi

Yapının mimari kimliğini titanyum, cam ve kireç taşı kullanılarak yapılan eğimli yüzeyler oluşturmaktadır. Titanyum yüzeyleri bilgisayar düzleminde, matematiksel hesaplar doğrultusunda tasarlanmıştır. Tasarlanan kavisler estetik algının yanı sıra, ışık ve hava akımının kontrolünde de önemli bir rol üstlenmektedir.

Guggenheim Müzesi’nin en önemli özelliklerinden biri, şehirle bağ kurmasıdır. Müze, Nervion Nehri kıyısı boyunca 32.500 metrekarelik bir alana uzanır ve yarattığı izlenimle şehrin bir parçası olduğunu hissettirir. Cephede kullanılan eğri formlu titanyum fayanslar, yüzeyin ışıkla birlikte dalgalanmasını sağlayarak olağanüstü bir görüntü oluşturur. Alışılmışın oldukça dışına çıkan bu görüntü, ‘yapıbozumculuk’ kavramına duyulan ilgiyi bir hayli arttırmıştır.

Müzenin iç kısmı oldukça geniş ve bolca ışık alan bir avlu çevresinde tasarlanmıştır. Merkez kısmında yer alan avlu, kuşbakışı görünümüyle çiçek şeklindedir. Bu kısımda tam 19 galeri yer alır ve genişliği tam 11.000 m2’dir. Galerin 10 tanesi klasik kireç taşı formuyla şekillendirilmişken, 9 tanesinde düzensiz eğrilere yer verilmiştir. Mimar Frank Gehry’nin özellikle uyguladığı bu kontrast tutum, hem kendi sanat anlayışını hem de dekonstrüktivizm prensiplerini açıkça ortaya koymaktadır.

0 comments
Post a comment