Gerrit Rietveld

admin on Şubat 23, 2021

1888 yılında Utrecht’te dünyaya gelen Gerrit Thomas Rietveld, Hollanda’nın ünlü mimar ve tasarımcıları arasında yer alır. De Stijl hareketi ile bağlantılı olarak mimari ve mobilyaya yönelik ilerici yaklaşımıyla büyük yankı uyandırmıştır. Modern tasarımın öncülerinden biri olan Rietveld, adını dünyanın ünlü mimarları arasına yazdırmıştır.

Gerrit Rietveld Kimdir?

Utrecht’te 11 yaşında babasının mobilya atölyesinde çalışmaya başlayan Rietveld, akşamları ise Utrecht Uygulamalı Sanatlar Müzesi’nde mimar Piet Klaarhamer’den teknik çizim eğitimi alır. 1917 yılında kendi mobilya atölyesini açar. Dönemin mobilyalarının pahalı ve ağır olduğunu savunur. Daha erişilebilir olan mobilyaları nasıl üretebileceğiyle ilgilenir ve çalışmaları tasarlanma ve üretilme biçiminde devrim yaratır. 1918 yılında hazırladığı Kırmızı-Mavi Sandalye, Rietveld’in başarıya yükselişinin başlangıcıdır. 

1924 yılında De Stijl hareketine uygun olarak geometrik formu, keskin ve uyumlu hatlarıyla Rietveld-Schröder Evi’ni tamamlar. Ferah, sade ve işlevsel bu etkileyici mimari yapıda Truus Schröder, 1925 yılından 1985 yılında hayatını kaybedene dek yaşar. Başlangıçta üç çocuğuyla ardından Gerrit Rietveld ile beraber…

Amsterdam’ın prestijli Uygulamalı Sanat Enstitüsü, 1968 yılında Rietveld onuruna, Gerrit Rietveld Academie olarak yeniden adlandırılır.

Gerrit Rietveld Eserleri

Rietveld’in ilk çalışmaları, Piet Mondrian ve Theo van Doesburg’un da akımına dahil olduğu De Stijl hareketinin karakterini yansıtır. 

Kırmızı ve Mavi Sandalye tasarımı keskin hatları, sade ve net çizgisiyle övgüyle karşılanır. 

Rietveld’in Utrecht’te bulunan Rietveld-Schröder Evi, mimarın en önemli başarılarından bir diğeridir. Beyaz, gri ve siyahın yanı sıra kırmızı, sarı ve mavi renklerin kullanıldığı mimari yapıda yatay ve dikey düzlemlerin iç içe geçmesiyle oluşan dinamik bir denge gözlemlenir. Utrecht’te yer alan yapı, modernizmin dönüm noktalarından olarak görülür. Gerrit Rietveld ile De Stijl hareketi mimarlıkta tam anlamını bulur. 20.yy’a damga vuran yapı mimarisi, günümüz mimarları tarafından hala hayranlıkla karşılanır. Rietveld-Schröder Evi, 2000 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır. 

Rietveld’in son projesi, Amsterdam’daki Vincent Van Gogh Müzesi’dir. 1963 yılında bu etkileyici mimari yapının projesi başladıktan bir yıl sonra hayatını kaybeder ve dokuz yıl sonra onun ilk eskizlerine sadık kalınarak müze tamamlanır.

Bugün Rietveld-Schröder Evi Hollanda Utrecht’te; eserleri yine Utrecht’teki Centraal Museum ve Kunstmuseum Den Haag’da görülebilir. 

0 comments
Post a comment