Fütüristik Dekorasyon

admin on Şubat 23, 2021

1900’lerin başında İtalya’da sanatın modern ve yenilikçi yüzünü arayanların doğurduğu akım: Fütürizm… Kökeni –future- gelecek anlamına gelir. Değişkenlik ve hareketlilikten güç alır.

Zaman geçtikçe bu akım evlere, mekanlara, hatta sokaklara taşınmaya başladı. Böylece fütüristik dekorasyon doğdu.

Peki fütüristik dekorasyonun olmazsa olmazları neler? Hangi renkleri sever, hangilerini sevmez? Mobilya kullanımı nasıl olmalı? Duvarlar nasıl değerlendirilmeli gibi birçok sorunun yanıtını bulabileceğiniz yazımıza başlıyoruz…

Mobilyalar Nasıl Olmalı?

Sıradan, düz hatlara sahip mobilya kullanımı fütüristik dekorasyonun doğasında yok. Diagonal, kübik, elips gibi farklı şekillere yönelmelisiniz. Buradaki en kilit nokta hayal gücünüz.

Kendinizi nasıl bir ortamda hayal edersiniz? Star Wars setinde gibi mi, Spielberg filminde gibi mi, yoksa bambaşka bir dünyada mı? Fütüristik dekorasyonla hayalini kurduğunuz dünyayı reel bir mekan haline çevirebilirsiniz.

Keskin ve kıvrık hatlı mobilyalar, kaslı ve led ışıklı masalar, petek dokulu aynalar… Sıra dışı bir görünüm ve farklı şıklık ilginizi çekiyorsa vakit kaybetmeyin…

Renk Kullanımı

En çok kullanılan renkler siyah, beyaz ve parlak gridir. Fütüristik dekorasyonun ruhunu en iyi bu üç renk yansıtır. Özellikle dekoratif ürünlerde mutlaka yer vermeniz gerekir.

Şunu söylemeliyiz; Bu dekorasyon türünün sıcak tonlu ışıklandırmaya açık bir yapısı yoktur. Neon ışıklandırmaya yönelebilirsiniz.

Lake, cam ve mermerler en sık kullanılan çözümlerdendir. Rustik dekorasyonun aksine hasır, halat ve iplere yer verilmez. Plastik ve sentetikten hoşlanmıyorsanız fütüristik dekorasyon kesinlikle size uygun değil…

Duvarlar

Bu dekorasyon tarzı rengarenk desenlere açık değildir, sadelik gerektirir. Zaten özgün mobilya ve dekoratif ürünlerin yer aldığı bir alanda duvarların da dokulu olması karmaşık bir görüntü yaratacaktır.

Kesinlikle dümdüz bir duvar istemiyorsanız, belirgin olmayan, yatay çizgili bir model tercih edebilirsiniz.

Alanı Sıkıcı Hale Getirmeyin

Alanı sıkıcı hale getirmek fütüristik dekorasyonda sıkça karşılaşılan bir sorun. Sıcak renklere açık olmaması ve ışıklandırma bu durumun en büyük iki sebebi. Peki ne yapmalısınız?

Renklendirmeyi bitkilerle, ışıklandırmayı geniş camlarla çözebilirsiniz. Ayrıca fütüristik dekorasyonun temelinin bir sanat akımına dayandığını unutmamalısınız. Tablolar, posterler ve resimler hem şıklık yaratacak, hem de sizi sanata teşvik edecektir.

0 comments
Post a comment