Fransa’nın İkonik Yapıları

admin on Şubat 23, 2021

Fransa, dünyanın en çok turist çeken ülkesi… Tesadüf mü? Elbette değil! Romantizmi doruklarda yaşamak isteyenlerin, tarihe tutkuyla bakanların ve kült mimari yapılara aşık olanların buluşma noktasıdır Fransa…

Şimdi, kısa bir tura çıkıyor ve Fransa’nın ikonik yapılarını inceliyoruz…

1) Eyfel Kulesi

Yalnızca Paris’in değil, Fransa’nın da sembolü haline gelen Eyfel Kulesi, 1887 ile 1889 yılları arasında Gustave Eiffel tarafından Fransız devriminin 100.yıl kutlamaları için yaptırılmıştır. Dünyanın para ödenerek en çok ziyaret edilen anıtı unvanına sahiptir. Paris’in Champ de Mars bölgesinde yer alan Eyfel Kulesi, demirden yapılmış modern mimarinin ilk örneklerindendir.

Eyfel Kulesi ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için YAZIMIZI okuyabilirsiniz.

2) Louvre Müzesi

Paris’te yer alan Louvre Müzesi, dünyanın en büyük müzesi unvanına sahiptir. 1973 yılından bugüne ulaşan yapının bünyesinde; Yakın doğu eserleri, Mısır eserleri, Yunan, Roma ve Etrüks medeniyeti eserleri; çizimler ve heykeller; dekoratif sanatlar, İslam Sanatı eserleri ve tablolar bölümleri yer almaktadır. Bununla beraber, 35.000’e yakın eser ve 380.000 civarında da objeye ev sahipliği yapmaktadır. Louvre Müzesi’nin yıllık ziyaretçi sayısı 10 milyona yaklaşmıştır.

3) Sacre Coueur Bazilikası

Paris’in hem en zarif hem de en önemli dini yapılarından biri olarak kabul edilen Sacre Coueur Bazilikası, 20. yüzyılın başlarında açılmıştır. Montmartre Tepesi’nde yer alır. Bazı ressamlar tarafından ‘‘Montmartre Tepesi’nde süzülen zarif bir kuğu’’  olarak nitelendirilir. Ayrıca ismi, Fransızca’da ‘’Kutsal Kalp’’ anlamına gelir. Yapı, Roma-Bizans stilinin izlerini taşır ve dış cephesi beyaz kalkerler ile kaplıdır.

4) Mont Saint-Michel

Normandiya ve Bretanya bölgelerinin sınırında yer alan Mont Saint Michel; hem ada, hem manastır, hem köy, hem de kaledir. Yapımına 10. yüzyılda manastır olarak başlanmıştır. ‘Soyutlanma’ hissi yaratan gotik mimari ile tasarlanan Mont Saint-Michel, 100 hektarlık bir alana yayılmıştır. Ada, ilk cümlede bahsettiğimiz gibi yerleşim birimi olarak da kullanılmaktadır. Nüfusu ise 44 kişidir. 1979’da UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Mont Saint-Michel, birçok kişi tarafından dünyanın sekizinci harikası olarak kabul görmektedir. 

5) The Pont Du Gard

The Pont Du Gard, Fransa’nın güneyindeki Languedoc-Roussillon bölgesinde yer alan bir su kemeridir. Yapılan kazılar, yapının M.S 1. yüzyılın ortalarında Romalılar tarafından inşa edildiğini göstermiştir.  Yapılma amacı Gordon Nehri Vadisi üzerinden su taşımaktır. 1985 yılında UNESCO tarafından dünya mirası ilan edilen The Pont Du Gard, yapıldığı dönem günde 20.000 metreküp su taşımıştır.

0 comments
Post a comment