Fark Yaratan Jean Nouvel Eserleri

admin on Şubat 23, 2021

12 Ağustos 1945 yılında, Fransa’da dünyaya gelen Jean Nouvel, mimarlık tarihinde kendine önemli bir yer edindi. Çevresiyle uyumlu binalar yapmayı amaç edinen Nouvel, özgün bir görsel peyzaj düzlemi yarattı. Fark yaratan Jean Nouvel eserlerini sizin için derledik…

Louvre Abu Dabi Müzesi

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dabi şehrinde yer alan eser, ilk evrensel müze olarak kabul edilir. 2007’de açılan sanat müzesi, eski çağlardan modern çağlara kadar üretilmiş birçok sanat eserine ev sahipliği yapmaktadır. Louvre Abu Dabi Müzesi, Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin yaptığı iş birliği açısından kültürel ve diplomatik önemlere de sahiptir.

Torre Agbar

Torre Agbar, diğer adıyla Agbar Kulesi, İspanya’nın Barselona şehrinde yer alır. ‘’Bir Nouvel harikası’’ olarak tanımlanan Torre Agbar, şehre yakın Montserrat Dağı’ndan esinlenerek yapılmıştır. Jean Nouvel, 33 katlı bu binayı şöyle tanımlar; ‘’Bu bir kule değildir. Bu, şehrin ortasındaki eşsiz bir büyümedir. Torre Agbar, toprağı delen, akışkan bir kütledir.’’

One Central Park

One Central Park, Avustralya’nın başkenti Sidney’de bulunan ödüllü bir yapıdır. Yapıda hidroponik dikey bahçeler, güneş enerjisi kulesi ve düşük karbonlu enerji santrali yer alır. 2014 yılında ‘’En iyi yüksek bina’’ ödülü kazanan One Central Park, çevre dostu olmasının karşılığını ise 5 yıldızlı Green Star-Avustralya apoletini takarak almıştır.

Doha Tower

Doha Tower, Katar’da yer alan yüksek bir yapıdır. Yaklaşık 110.000 m2’lik bir alana sahiptir. Göz alıcı bir tasarıma sahip olan Doha Tower, geleneksellik ile modernizmi harmanlamıştır. Silindirik bir cephe ve birbirine çapraz şekilde bağlanan sütunlar ile inşa edilmiştir.

Katar Ulusal Müzesi

Geçtiğimiz yıl halka açılan Katar Ulusal Müzesi, 1500 metre üzerine yerleştirilen kıvrımlı galerileriyle büyük ilgi toplamıştır. Oldukça modern bir görünüme sahip olan müze, Katar’ın seneler içinde değişen kimliğini en iyi yansıtan yerlerin başında gelmektedir.

0 comments
Post a comment