Eyfel Kulesi

admin on Şubat 23, 2021

Dünyanın en ünlü yapılarından Eyfel Kulesi’nin ilginç hikâyesini daha önce okumuş muydunuz?  Sadece Paris’in değil Fransa’nın da sembolü olan Eyfel Kulesi’ne, yapımına başlandığı 1887 yılında geçici bir yapı gözüyle bakıldığını biliyor muydunuz? Gelin, bu dev yapının geçmişine birlikte göz atalım…

Eyfel Kulesi’nin Hikâyesi

Eyfel Kulesi’nin mimarı, Fransız inşaat mühendisi ve mimar Alexandre Gustave Eiffel’dir. Gustave Eiffel, ABD’nin sembolü olan Özgürlük Anıtı’nın iskeleti ve dünyanın en uzun köprüsü Garabit Viyadüğü başta olmak üzere, birçok uluslararası başarıya imza atmıştı. Özetle Eiffel, dövme demir ile şaheserler yaratan bir sanatçıydı.  

Paris’in Champ de Mars bölgesinde yer alan ikonik yapı, Fransız İhtilali’nin 100.yılında düzenlenecek Exposition Universelle için hazırlandı. Plana göre Eyfel, fuarın giriş kapısı olarak kullanılacaktı. Kulenin yapımında tam 18.000 parça demir, 2.5 milyon perçinle tutturuldu. 3000 işçi 2 yıl boyunca var gücüyle çalıştı. Elbette, o dönemde böylesine bir ikona dönüşeceği kimse tarafından tahmin edilmiyordu. Hatta ilk dönemlerinde Fransa’daki sanat ve edebiyat çevresi tarafından ‘’metal yığını’’ benzetmelerine maruz kaldı.

Eyfel Kulesi’nin günümüze kadar ulaşması pek de kolay olmadı. İlk dönemlerinde sanatçılar kampanyalar başlatmış, İngiliz Şair William Morris’e neden sürekli kulede vakit geçirdiği sorulduğunda “Koca Paris’te bu çirkin demir yığınını görmediğim tek yer burası olduğu için burada oturuyorum.” demiştir. 1940’da Hitler, Fransa istilası esnasında tüm şehirle birlikte Eyfel Kulesi’nin de yıkılıp yakılmasını emretmiştir. Kule, o gün Hitler’in emrine itaat etmeyen Paris Valisi General Dietrich von Choltitz sayesinde ayakta kalmıştır diyebiliriz.

Eyfel Kulesi’nin uzunluğu tam 324 metredir. Ağırlığı yaklaşık 10.000 ton olan dev yapı, 125 metre genişlik ve 125 metre derinliğe ve 1665 adet de basamağa sahiptir.  İnşası esnasında 7.739.401 Frank harcanmış; kule bu masrafın dörtte üçünü sadece ilk 5 ayda çıkartmıştır. Üst katlarından eşsiz bir Paris manzarası izlemeniz mümkündür. New York’ta bulunan Chrysler Binası inşa edilene kadar, 40 yıl boyunca dünyanın en yüksek binası ünvanını korumuştur. Yılda yaklaşık 6 milyon kişi tarafından ziyaret edilen Eyfel Kulesi, dünyanın en çok turist ağırlayan yapılarının başında gelmektedir.

0 comments
Post a comment