Evde Etnik Dekorasyon

admin on Şubat 23, 2021

Kesin olan bir şey var ki; retro tarz uzun bir süre daha hayatımızda yer alacak. 2019 ev dekorasyonu modasında retro başlığının yıldızı ise etnik desenler olacak. Yaşanmışlık dolu ürünler, masif ahşaplar, canlı renkler ve el işçiliği ile tasarlanmış şahane ögeleri bir araya getiren etnik dekorasyon, önümüzdeki yılın en keyifli trendlerinden biri olmayı şimdiden garantiledi.

Bazı parçalar ayrı ayrı uyumsuzmuş gibi gözükse de, bir araya geldiklerinde mükemmel bir ahenk yakalarlar. Aslında etnik dekorasyon da tam olarak böyle ortaya çıkar. Kontrast renkler, farklı desenler, el işçiliği ve cesur bir tarz… Bütün bunlar, etnik dekorasyon stilini tanımlayan kilit ögelerdir. 

Etnik dekorasyon, yalnızca eski ögelerin bir araya getirilmesiyle oluşmaz. Modern bir etnik dekorasyon yapmak da iyi bir seçenektir. Etnik detaylarla biçimlendirilmiş modern bir oturma takımı ve etnik desenli poster ya da resimler bulunduğu odanın çehresini değiştirmek için yeterli dokunuşlardır. Bir başka etnik aksesuar tercihi ise sehpalardır. Masif ahşap dokulu sehpalar kullanarak etnik desen detaylı modern koltuğunuza, iyi bir eküri oluşturabilirsiniz.

Bohem yatak örtüleri, suzani koltuklar, etnik tablolar ve hasır sepetler yatak odanızda mükemmel bir etnik hava yaratacaktır. Ayrıca etnik dekorasyon, duvar kaplamalarını çok sever. Etnik desenli duvar kâğıtları kullanarak mistik ve bir miktar bohem bir ortam oluşturabilirsiniz. Elbette, aksesuar seçimi yaparken, seçeceğiniz aksesuarları duvar kâğıdındaki renk dağılımı ve desen sıklığını dikkate almalısınız.

Etnik dekorasyon, botaniği de kolaylıkla içselleştirebilen bir mimari çözümdür. Dolayısıyla, canlı ya da cansız bitkilerin desteğine her daim başvurabilirsiniz. Özellikle bambu, bu tarzın dokusuna çok yatkın bir bitkidir. Onları yalnızca bitki olarak değil; tabak, masa, sandalye ve tezgâh gibi ögelerin dokusunda da kullanabilirsiniz. Bunun dışında gold detaylara yer verebilir, etnik tarzda (genellikle el dokuması) halılarla istediğiniz etkiyi güçlü bir şekilde yansıtabilirsiniz.

Etnik dekorasyonda Kuzey Afrika, özellikle de Fas esintilerini özgürce kullanabilirsiniz. Kumaş yerine deri koltuklardan, etnik desenli kırlentlerden ve son dönemde yükselişte olan boynuz aksesuarlarından faydalanabilirsiniz. Evinizin tamamı yerine küçük bir alanda deneme yapabilir, etnik desenli perdelerin yardımına başvurabilirsiniz. Sonucun beklediğinizden çok daha iyi olacağı kesin!

0 comments
Post a comment