Endüstriyel Ev Dekorasyonu

admin on Şubat 23, 2021

Endüstriyel ev dekorasyonu; geçmişi 50’li yıllara kadar uzanan, açıklık ve ferahlığa dayalı bir dekorasyon türüdür. Hem ismi hem de duruşu ile ağırlıklı olarak erkeklere hitap ediyor gibi görünse de, son yıllarda maskülen tarzdan hoşlanan kadınlar tarafından da sıkça tercih edilmektedir. Marjinal bir ev dekorasyon fikri olan endüstriyel stilin püf noktalarını sizin için derledik…

Vazgeçilmez Renk: Gri

Gri renk için endüstriyel ev dekorasyonunun demirbaşı diyebiliriz. Gri renk; hem siyah, beyaz ve bej gibi dekorasyonda sıkça kullanılan renklerle, hem de son dönemin popülerleşen teması neon tonlarla kontrast bir şıklık yaratmaya oldukça elverişlidir. Bunun yanı sıra doğal ışığı da destekleyen bir yapıya sahiptir.

Her şey Ortada!

Endüstriyel tarzın doğası her şeyin açıkça sergilenmesine müsaittir. Kolonları, kirişleri, tuğlaları, hatta aydınlatma aparatlarını gönül rahatlığıyla açıkta bırakabilirsiniz. Endüstriyel tarzı mutfağınızda uygulamak isterseniz, paslanmaz çelik ve ahşap gibi değişilmez ögeleri, ağırlıkla gri rengi kullanarak teşhir edebilirsiniz. Tavandaki elektrik tesisatını alçı ve sıvayla gizlemek yerine açık bir şekilde kullanıp, endüstriyel tarza uygun mobilyalarınızla hoş bir bütünlük yaratabilirsiniz.

Mümkün Olduğu Kadar Çok Işık

Aydınlatma, endüstriyel ev dekorasyonu adına en kilit noktalardan biridir. Dekorasyonu uyguladığınız mekânı mümkün olduğu kadar fazla aydınlatmanız gerekir çünkü metalik tonlardaki objeler yoğun ışık altında çok daha gösterişli durur. Bunu sağlamak için büyük ebatlardaki aydınlatma cihazlarından yararlanabilirsiniz. Yalnızca tavan lambası kullanmak yerine yatak veya koltuk kenarlarına abajurlar yerleştirebilirsiniz.

Eski Eşyalarınızı Değerlendirin

Endüstriyel ev dekorasyonunun olmazsa olmazlarını yukarıda belirtmiştik. Bununla birlikte eski eşyalarınızı da dekoratif öge olarak kullanarak dekorasyonunuzun parçaları haline getirebilirsiniz. Ancak bunu yaparken dikkat etmeniz gereken çok önemli bir nokta var: Eşyanın formunu bozmamak. Masa, sandalye, tabure veya dekoratif bir başka öge… Hiçbirinin hatalarını kapatmak için çaba harcamamalısınız. Sahip olduğunuz çizik bir masayı o haliyle dekorasyonun içine uyarlamalısınız.

Endüstriyel stili bir başka modern tarz ile de birleştirebilirsiniz. Örneğin; zarif bir mermer şömine, endüstriyel tarzda döşenmiş bir oturma odası takımıyla uyum içerisinde kullanılabilir.

0 comments
Post a comment