Empire State Binası

admin on Şubat 23, 2021

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) simgelerinden biri olan Empire State Binası, ülkenin en ünlü yüksek ve tarihi mimari yapıları arasında bulunuyor.

Empire State Binası Yapımı

1928 yılında Beşinci Cadde’de Waldorf Astoria Hotel’in bulunduğu konum Bethlehem Engineering Corporation’a satılıyor. Bir süre sonra yıkımı yapılan otelin yerine bugün dünyanın en ünlü mimari yapıları arasında bulunan Empire State Binası inşası kararlaştırılıyor. 17 Mart 1930 tarihinde inşaatına başlanan mimari yapı, dünyanın ilk yüz katlı binası olarak planlanıyor.

Shreve, Lamb & Harmon firmasından mimar William Lamb tasarımı olan binanın Starret Brothers & Eken yapımıyla dış yapısı haftada dört kat yükselmeyi başarıyor. Tam 1 yıl 45 günde inşası tamamlanan 102 katlı gökdelenin Herbert Hoover tarafından Washington’dan 1 Mayıs 1931 tarihinde açılışı yapılıyor. Manzarasıyla ün yapan ünlü mimari yapı, bir sonraki yıl dünyanın farklı noktalarından turistlerin uğrak noktası oluyor. 1933 yılında King Kong filminde kullanılarak Empire State Binası dünya çapında ününü artırıyor.

1955 yılında yapı, Amerikan İnşaat Mühendisleri Birliği tarafından ABD tarihinin en büyük yedi mühendislik başarısından biri seçiliyor. 1961 yılında mimari yapı Lawrence A. Wien, Peter L. Malkin ve Harry B. Helmsley tarafından araziyi içermeyen ve tek bir yapı için ödenen en yüksek fiyata satın alınıyor. 

1976 yılından itibaren Empire State Binası ışıkları, yıl boyunca önemli olayları, tatilleri ve organizasyonları tanımak için ışıkların rengini değiştirme geleneği başlatıyor. 

2007 yılında Empire State Binası, “Amerika’nın Favori Mimarisi” listesinde Beyaz Saray, Golden Gate Köprüsü, Washington Katedrali ve diğer ulusal simge yapıları yenerek birinci sırada yerini alıyor. 2019 yılında binanın 102. kat gözlemevi dönüşümü oluyor; şehrin nefes kesen manzaralarını sunan bölüm yeniden tasarlanıyor. 

Empire State Mimari Özellikleri 

7240 metrekarelik alan üzerine inşa edilmiş olan Empire State Binası, 102 katı ile günümüzde dünyanın en yüksek mimari yapıları arasında bulunuyor. 443 metre yükseklik ve 210 kolona sahip olan mimari yapıda 6514 cam, 73 asansör, 8 yürüyen merdiven de yer alıyor. Havanın aydınlık olması durumunda New York, New Jersey, Connecticut, Pennsylvania, Massachusetts’in bir bölümü 86 ve 102. katında yer alan gözlem güvertesinden görülebiliyor. 33. Sokak’ta beş, 34. Sokak ve Beşinci Cadde’de girişleri bulunuyor. 

1931 yılında inşası tamamlanan Empire State Binası dünyada yüzün üzerinde kata sahip olan ilk bina ve çelik çerçevesi modern bir harika olarak tanımlanıyor. 

Mimari yapının lobisinde canlandırılmış atriyum art deco tarzının büyüsü sergileniyor. Işıltılar ve metalik dokunuşlar salon, asansör ve tavanı dikkat çekici kılıyor. 

Yaklaşık bir asır sonra aydınlatma ve cam işçiliğinden mermer iç mekanlara kadar mimari yapının anahtar tasarımlarının çoğu yıpranıyor. Kimi kaybolma tehlikesi yaşıyor. Tasarımlar, sanatçı ve tarihçilerden oluşan bir ekip tarafından ayrıntılara özen gösterilip aslına sadık kalınarak yeniden yaratılıyor. Hasarlı mermerler kaldırılıyor ve yerlerine yeni taşlar yerleştiriliyor. 

Empire State Binası’nın üç kat olarak konumlanan lobisinde bulunan resim altın yıldızlar, güneş ışınları ve dişlilerle süslenmiş klasik Art Deco tarzında bir gökyüzünü tasvir ediyor. 1960’larda üzeri kaplanıyor. 2007 yılında ise sanatçı ve tarihçiler bu resmi orijinal parlaklığında yeniden yaratıyor.

Empire State Binası Nerede?

Empire State Binası, ABD New York şehri, Manhattan bölgesinde yer alıyor. Beşinci Cadde ile 33-34. Sokak’ın arasında etkileyici mimari yapı görülebiliyor. 

0 comments
Post a comment