Ekolojik Dekorasyon

admin on Şubat 23, 2021

Ekolojik ev dekorasyonunun bugünkü popülaritesine ulaşmasında yeni nesil mimarların payı büyük oldu. Eskiden ekolojik ev denildiğinde akıllara çarpık, küçük ve iyi tasarlanmamış yerler geliyordu. Ancak, yeni nesil mimarlar bu alanda hem modern hem geleneksel hem de fütüristik kulvarlarda mükemmel işlere imza atıp algıyı pozitife çevirmeyi başardılar. Peki, ekolojik evlerin olmazsa olmazları neler?

Karbon Ayak İzine Son!

Karbon ayak izinin önlenmesi, tüm dünyanın sıkça tartıştığı konulardan biri haline geldi. Yani insanlar bireysel faaliyetleri sonucu, tabiata verdiği zararın farkında. Aslında ekolojik evler de bu tartışmaların olumlu sonuçlarından biri.

Beyaz ve elektronik eşya seçimlerinizde yüksek enerji sınıfına dahil olan ürünleri tercih ederek işe başlayabilirsiniz. Bu tip mekanizmalarla hem verimli performans elde edecek hem maliyet ve enerji tasarrufu sağlayabilecek hem de karbon ayak izini azaltabileceksiniz.

Geri Dönüşüm

Eğer çevre dostu bir eve sahip olmak istiyorsanız, ‘geri dönüşüm’ tabirini hayatınıza adapte etmek durumundasınız. Dönüştürebileceğiniz eşyaları (özellikle cam, alüminyum, kereste, plastik) kesinlikle yeniden kullanın. 

Geri dönüşümle birlikte işlevselliğe de önem verin. Minimal düşünün ve uygularken çekinmeyin. Tabure, sehpa, hatta komodin olarak kullanabileceğiniz tipte nesneler seçin. Yapabiliyorsanız, mutlaka üretin!

Ahşap Kullanın!

Bu ikiliyi de diğer tüm ekolojik unsurlar gibi, ev dekorasyonunuza adapte etmelisiniz. Ahşap, doğal, sağlıklı ve şıktır. Ekolojik dekorasyonun ruhuna da son derece uyumlu bir temadır. Ayrıca yalıtım ve organik enerji tasarrufuna doğrudan katkı sağlar.

Verimli bir sonuç elde etmek istiyorsanız, iç dekorasyonun her alanında doğaldan yana olmalısınız. Dış cephe, zemin ve duvar malzeme seçimlerine özen göstermelisiniz. Ham kütük çatılar, doğal taşlı duvarlar ve ahşap parkeler kullanabilir, hem dekoratif hem de çevre dostu bir dekorasyon elde edebilirsiniz.

0 comments
Post a comment