Dünyanın En İlginç Mimari Yapıları

admin on Şubat 23, 2021

Birbirinden ilginç formlar, nefes kesen tasarımlar ve ilginç hikâyeler… Karşınızda dünyanın en ilginç yapıları!

Dancing House (Çek Cumhuriyeti)

Frank Gehry tarafından tasarlanmıştır. Prag şehir merkezi için tasarlanan evin yapımı 1992 – 1996 yılları arasında tamamlanmıştır. Postmodern mimarinin en önemli temsilcilerinden biri olan yapı, ING Bankası’nın şehirde yeni bir ikon yaratma arzusunun sonucu ortaya çıkmıştır. Ev, iki farklı gövdeden oluşur. İlk gövde eğik sütunların desteklediği cam bir kuledir. İkinci gövde ise kalıplarla oluşturulmuş dalgalı bir kule görünümündedir.

Wonderworks (ABD)

Görenleri hayrete düşüren, bilinen diğer ismiyle ‘Ters Bina’, Mimar Michael Ussery’nin eseridir. Bina bir evin başka bir ev üzerine tepetaklak düşmesini andırır. Genellikle eski sihirbazlık malzemelerinin sergilendiği bir müze olarak kullanılan başyapıtın dış tarafı gibi iç kısmı da terstir. 

Nord LB Binası (Almanya)

Nord LB, Almanya’nın en büyük ve en önemli ticari bankalarından biridir. Marka, Hannover şehrinde devasa bir yapı inşa etmeye karar verir ve bu isteğini tam 40.000 metre karelik kullanım alanında gerçekleştirir. 70 metre yüksekliğine sahip Nord LB Binası doğal yollarla havalandırılır. Esnek, konforlu ve çevre dostudur. Dış cephesi tamamen cam malzemeyle kaplıdır.

Küp Evler (Hollanda)

Küp Evler 1977 yılında Mimar Piet Blom tarafından dizayn edilmiştir. Alışılagelmiş ev formunun dışına çıkılıp, 45 derecelik yatay açıyla tasarlanmışlardır. Hollanda’nın en büyük ikinci şehri Rotterdam’da yer alırlar. Kübik Evler olarak da bilinen yapıların her biri ağacı simgeler. Hep birlikte ise orman figürünü temsil ederler.

Kansas Halk Kütüphanesi (ABD)

Kansas Halk Kütüphanesi, tasarım kadar faydacılığa da önem verilerek oluşturulmuştur. Kütüphanelere olan ilginin azalması ile gençleri yeniden hedef kitle haline getirmenin yolları aranmış ve bu sıra dışı tasarım ortaya çıkmıştır. Restorasyonu 2004 yılında tamamlanan eserin dış cephesi rafa dizilmiş kitapları andırır. İşin daha da ilginç kısmı; bu asırlık kütüphanenin restorasyonu için gereken 50 milyon dolar, bölge halkı tarafından kısa sürede toplanmıştır.

Çarpık Ev – Krzywy Domek (Polonya)

Çarpık Ev, Polonya’nın Sopotya şehrinde yer alır. Dekonstrüktivizm akımının önemli temsilcilerindendir. 4000 m2’lik alana yayılan yapı, günümüzde Rezydent isimli alışveriş merkezinin bir parçası olarak değerlendirilmektedir.

0 comments
Post a comment