Dünyaca Ünlü Restorasyonlar

admin on Şubat 23, 2021

Restorasyon farklı bir uzmanlık dalıdır. İyi bir gözlem, iyi bir restoratör ve bazı kriterler gerektirir. Dünyanın en iyi restorasyon örnekleri bu maddelerin birleşimiyle ortaya çıktı. Bu maddelerin dışında kalan yapılar ise tarihe restorasyon faciası olarak geçti. Sizler için dünyaca ünlü restorasyon örneklerini derledik…

Hellifield Şatosu

Yapının restorasyon öncesi fotoğraflarına ulaşmak pek mümkün gözükmese de, tarihinin 1100’lü yıllara kadar uzandığı tahmin ediliyor. 2004 yılında İngiliz bir aile tarafından satın alınarak restore edilen Hellifield Şatosu, restore edilerek otele dönüştürüldü. Yapım aşaması filme alınan şato, İngiltere’nin en iyi 50 oteli arasında gösteriliyor.

St. Pancras Renaissance Hotel

1873 yılında İngiltere’de açılan St. Pancras Renaissance Hotel, 1935 yılına dek ülkenin en gösterişli otellerinden biri olarak gösteriliyordu. Bu tarihten sonra kaderine terk edilen otel, 2004’te yenilendi ve 2011 yılında faaliyete geçti. Bugün dünyanın en iyi otellerinden biri olarak kabul ediliyor.

The Gladstone Kış Bahçesi

Tarihi binaların yeniden kullanımı adına doğru bir örnek olan Gladstone Kış Bahçesi, 1870’de halkın sosyalleşmesi için inşa edildi. İngiltere’nin Liverpool şehrinde yer alan yapı, 2007’de tam 12 milyon sterlin harcanarak restore edildi. Dev yapı, bugün evlilik ve futbol organizasyonlarına ev sahipliği yapıyor.

Dewar’s Lane Ambarı

Dewar’s Lane Ambarı tabiri caizse küllerinden doğan bir yapı. 1815’te büyük bir yangına maruz kalan bina, 2015’te iç yapısı kökten değiştirilerek hayata döndürüldü. Bugün sergilere ev sahipliği yapan bina, otel ve bistro olarak da kullanılıyor.

Güzel Sanatlar Üniversitesi

Binanın geçmişi Viktorya Devri’ne dayanıyor. O dönem tahıl ve kömür haznesi olarak kullanılan yapı, 2008’de restore edildi ve üniversiteye dönüştürüldü. Bugün 5000’in üzerinde öğrenciyi ağırlayan binada kültürel faaliyetler de düzenleniyor.

Clifton Havuzu

Halkın ortak kullanımına sunulmak için inşa edilen Clifton Havuzu da tıpkı Güzel Sanatlar Üniversitesi gibi Viktorya Devri’ne ait bir yapı. Zamanla eskiyen ve çürümeye terk edilen tesis, 2008’de restore edildi. Clifton Havuzu, bugün Bristol’ın en uğrak yerlerinden biri.

Yapıların restorasyondan önce ve sonraki hallerini galerimizde bulabilirsiniz.

0 comments
Post a comment