Dünya Çapında İkon Olmuş Yapılar

admin on Şubat 23, 2021

Bazı şehirler hafızalarımıza ikon olmuş mimari yapılarıyla kazınır. Bazıları ihtişam veya zarafeti ile, bazıları ise hikâyeleri ile sembol olmuşlardır. Sizler için bu tanımlamaya en uygun 6 mimari yapıyı derledik…

  1. Eyfel Kulesi – Fransa

Fransa’nın sembolü haline gelen Eyfel Kulesi’nin ismi inşaat firması Gustavo Eiffel’den gelir. Fransız Devrimi’nin 100.yıl kutlamaları kapsamında, Expo 1889 Paris Fuarı’nın giriş kapısı olarak inşa edilen yapı, bugün yılda 6 milyon turist ağırlamaktadır.

  1. Özgürlük Heykeli – ABD

Hem New York şehrinin hem de Amerika’nın simgesi olan Özgürlük Heykeli, Fransa’nın Amerika’ya 100. kuruluş yılı hediyesidir. Roma mitolojisinde yer alan özgürlük tanrısı Libertas’tan esintiler taşır. 7 sivri ucun 7 kıtayı simgelediği heykelin elinde Amerika Bağımsızlık Bildirgesi’nin tarihinin yer aldığı bir tablet bulunmaktadır.

  1. Kurtarıcı İsa Heykeli – Brezilya

Dünyanın 7 harikasından biri olan Kurtarıcı İsa Heykeli, Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde, Corcovado Dağı’nda yer alır. Yapılış amacı ülkenin kurtuluşunun 100. yılını taçlandırmaktır. Bunun yanı sıra ülkenin en önemli dini sembollerinden de biridir. 30 ton ağırlığındaki heykelin genişliği ise tam 28 metredir.

  1. Tac Mahal – Hindistan

Dünyanın en romantik hikâyelerinden birine konu olan Tac Mahal’in yapımı 1632 yılında başlamıştır. Dönemin hükümdarı Şah Cihan’ın, vefat eden eşi Mümtaz Mahal adına görkemli bir yapı inşa ettirmek istemesinin ardından başlayan yapım hikâyesi tam 20 yıl sürmüştür. Tac Mahal, bugün dünyanın en çok ziyaret edilen yapıları arasında yer almaktadır.

  1. Kolezyum – İtalya

Tarihi M.Ö 72’ye kadar uzanan Kolezyum, sadece Roma’ya değil tüm İtalya’ya mal olan bir yapıdır. Filmlere konu olan gladyatör savaşlarına ev sahipliği yapmış olan Kolezyum, halk gösterileri ve hayvan dövüşlerine de sahne olmuştur. Yapı, bugün 50.000 kişiyi aynı anda misafir edebilmektedir.

  1. Aziz Vasil Katedrali – Rusya

1990 yılından bu yana UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Aziz Vasil Katedrali Moskova’da yer almaktadır. Korkunç Ivan’ın ülkeyi onurlandırmak adına yaptırdığı katedralin 8 kubbesi, kazanılan 8 zaferi temsil etmektedir. 1860’da bugünkü görünümüne kavuşan yapı, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

0 comments
Post a comment