Dekorasyonda Renk Psikolojisi

admin on Şubat 23, 2021

Yaşam alanlarımız renkleri devamlı olarak deneyimlediğimiz alanlardır ve insan psikolojisi üzerinde derin etkileri vardır. Bazı renkler bazı duyguları harekete geçirir, bazıları enerjimizi yükseltir, bazıları ise romantizmi arttırır. Bu yazımızda dekorasyonda renk seçimlerinin psikolojinize hangi yönde etki yapacağını derledik…

Kırmızı

Kırmızı renk iştah açıcı ve enerjiktir. Aynı zamanda dikkat çekicidir. Bu nedenle uyarı levhalarında kırmızı kullanımına ağırlık verilir. Dekorasyonda ise kullanımına dikkat edilmesi gereken bir renktir. Dikkat çekmesi istenen belirli noktalarda kullanılması daha doğrudur çünkü uyarıcı etkiye sahiptir. Nefes ve kalp atışını hızlandırmakla birlikte kan basıncına da tesir eder. Romantizmle ilişkilendirip yatak odasında çok fazla kırmızı kullanmanız, uyku problemleri yaşamanıza yol açabilir.

Sarı

Sarı rengin pozitif bir etkisi vardır. Güneş’in rengidir. Bununla beraber zihinsel aktivitelere ve beynin analitik çalışmasına yardımcıdır. İlham vericidir. Konuşmaya teşvik edici bir yapısı vardır. Bu nedenle salon, oturma odası, mutfak gibi alanlarda sarı renk kullanımına başvurabilirsiniz. Sarı da kırmızı renk gibi uyarıcı etkiye sahip olduğu için kullanım oranı büyük önem taşır. Özellikle parlak tonlarını, güneşi daha az alan odalarda kullanmalısınız.

Yeşil

Yeşil, tabiatın rengidir. Temizlik, ferahlık ve güven hissi uyandırır. Bu nedenle kapalı mekânlarda kullanılması doğru bir tercih olacaktır. Yeşilin sakinleştirici kimliği yatak odalarına ve yazlık ev dekorasyonlarına son derece uyumludur. Barışın rengi olduğunu da es geçmemek gerekir.

Mavi

Mavi hem denizin hem de gökyüzünün temsilidir. Doğanın bu iki parçası beraberinde enginlik ve derinlik hissini getirir. Ayrıca huzur ve serinlik duygusu yaratır. Bu nedenle yatak odası ve salon gibi alanlarda mavi kullanımına yer verebilirsiniz. Dezavantajı ise fazla iştah açıcı olmamasıdır. Soğuklukla bağdaştırılmasının temel nedeni budur. Mutfak dekorasyonunda mavi renk kullanımı genellikle tavsiye edilmez.

Beyaz

Beyaz için ‘’görülebilir dalga boylarındaki tüm renkleri kapsayan renk’’ tanımlaması yapılır. Newton, beyazın tüm renklerin birleşimi olduğunu ispatlayana kadarsa ışığın doğal rengi olarak kabul ediliyordu. Dekorasyonda tamamlayıcı ve dengeleyici bir tavır sergileyen beyaz, genişlik ve ferahlık hissi yaratır. Her renk ile uyumludur ancak natürel yanını bir parça daha ön plana çıkartmak istiyorsanız kesinlikle krem ve antrasit tonları ile kullanmalısınız.

0 comments
Post a comment