Dekorasyonda Merdiven Kullanımı

admin on Şubat 23, 2021

Merdiven dekorasyonu oldukça keyifli bir uğraştır. Onları zarif ve şık bir biçimde kullanarak, evinizin havasını baştan aşağı değiştirebilirsiniz. Biraz ilgi, biraz da trendleri takip ederek kullanışlı dekorasyon fikirleri elde edebilirsiniz.

Dekoratif Merdiven Çeşitleri

En çok kullanılan merdiven tipinden başlayalım. Düz merdivenler geçmişten bu yana birçok eve hayat vermiştir. Bu denli ilgi görmelerinin nedeni şüphesiz, diğerlerine nazaran daha az çaba gerektirmesidir. Son dönemlerde sıklıkla mat siyah mermerler ve onlara kontrast oluşturan cam aydınlatma eşliğinde kullanıldıklarını söyleyebiliriz.

Duvar-Merdiven-Aksesuar Uyumu

Zarif bir merdiven dekorasyonuna sahip olmak isterseniz bu üçlünün uyumuna dikkat etmeniz gerekir. Pastel bir duvar rengi ile ahşap merdivenleri bir arada kullanarak vintage furyasına katılabilirsiniz. Merdiven altını ise bakır aksesuarlar ve seramik ögelerle takviye ederek hoş bir armoni yaratabilirsiniz.

Boşluklu Merdivenler

Tırabzansız merdiven kullanımı son dönemlerde oldukça yaygınlaştı. Doğru orantılı biçimde boşluklu merdivenler de arttı. Merdiveniniz ışığı iyi alan bir bölgede ise ahşap ve cam merdiven basamakları kullanmanız son derece natürel bir görünüm yaratacaktır. Bu dekorasyon fikrini uygulayacaksanız duvar rengini beyaz olarak belirlemenizi tavsiye ederiz.

Taş Korkuluklar

Korkuluklu merdiven kullanımı korkuluksuz merdivenlere nazaran daha fazla tercih edilir. Güvenli yapısı özellikle çocuklu aileler için en önemli tercih nedenidir. Peki, korkulukları daha farklı bir biçimde kullanmak istersek ne yapabiliriz? Bu bölmeyi taş, betonarme veya tuğla ile değerlendirerek orijinal bir görünüme kavuşturabiliriz. Daha yaratıcı bir hava katmak adına, kullanmaya karar verdiğiniz malzeme üzerinde eskitme yöntemi uygulayabilirsiniz.

Yazılı Merdivenler

Merdiven boşluklarını yazılarla doldurmak modern ve şık bir görünüm sağlar. Üstelik yapımı hem de vazgeçmesi kolaydır. Uygulamayı hazır sticker fontları ile rahatça yapabilir, dilerseniz sade ve naif, dilerseniz de rengârenk merdivenlere sahip olabilirsiniz.

Metal Şıklığı

Metal öge kullanımı, son dönemlerin gözde dekorasyon trendlerinden biri oldu. Aksesuarlarda ve dekorasyonun ana hatlarında sıklıkla kullanılan metal parçalar uzun süredir merdivenlerde de kullanılıyor. En büyük avantajı gelenekselliği sembolize etmesine rağmen modern aksesuarlarla sıkı bir uyum içinde olabilen dokusudur.

0 comments
Post a comment