Dekorasyonda Kaktüs Furyası

admin on Şubat 23, 2021

Yeni gözde kaktüsler! Fresh havası ve çeşitliliğinin oldukça artması onları bir hayli popüler hale getirdi. Her mevsime ve her ortama hareket katan kaktüsler, hayatın yoğun temposuna kolay bakımıyla uyum sağladı. 

Öyleyse konuya kaktüs bakımı ile ilgili birkaç püf noktası vererek giriş yapalım…

  • Kaktüs bitkisi sanıldığının aksine sürekli güneşte durmayı sevmez; arada bir direkt güneş ışığına çıkarmalısınız. 
  • Toprağa diktikten itibaren 2 gün boyunca su vermemelisiniz.
  • Toprak temizliğinin ardından 5 gün boyunca kurumaya bırakmalısınız.

Kaprissiz bir dost…

Dostun olduğu gibi çiçeğin de kaprissizi daha makbuldür. Kaktüsler evde hayvan beslerken bitki yetiştirmenize olanak sağlar, susuz bırakırsanız hemen küsmez ama çok sularsanız da ölebilirler.

Saksıda kaktüs furyası!

Minyatür, beton, kütük, ahşap… Saksıda kaktüsler hemen her evin parçası haline gelmekle kalmadı, ofisleri, kafeleri hatta sahne dekorlarını dahi etkisi altına aldı. Kısacası, kaktüsler son yıllarda kendi furyalarını yarattı…

Teraryumlar

Kuşkusuz ki; Botanik dünyada son yılların en çok tercih edilen objesi teraryumlar… ‘Kara ortamının akvaryumu’ olarak nitelendirilen teraryumlar, şık görüntüsü ve kolay bakımıyla ilgi odağı oldu. Uygun ortam oluşturulduğunda birçok bitkinin yetişmesine olanak sağlasa da, kaktüs en sık tercih edilen tür…

Sukulent-kaktüs ilişkisi

Kaktüs ailesine ait tüm bitkiler sukulenttir, fakat her sukulent kaktüs değildir. Familyaları aynı olmayabilir. Sukulentler etli ve sulu bitkilerdir. Yaprak sapları, kök, gövde ve yapraklarına su toplayabilirler. Kaktüsle benzer genetiklere sahip oldukları için yetiştirilme ortamları da hemen hemen aynıdır. 

Renkli kaktüsler

Renkli, daha doğrusu renklendirilmiş kaktüslere ilgi bir hayli fazla olsa da siz siz olun, doğal kaktüslere yönelin. Doğada renkli kaktüsler yok mudur? Elbette vardır, fakat satın aldığınız renkli kaktüslerin hemen hepsi kimyasal işlemlerden geçmiş, genetiğiyle oynanmış bitkilerdir.

Kaktüsünüzü ön plana çıkartın!

Kaktüs kullanacağınız alanın duvarını turuncu veya sarı tonlarında boyarsanız, bitkinizin yeşil rengini ön plana çıkartabilirsiniz.

Kaktüs şeklindeki eşyalar da moda!

Kaktüsler sadece bitki olarak değil aksesuar olarak da bir hayli moda… Şu sıralar oda süsü, tablo, mum hatta t-shirt baskısı olarak sıkça karşımıza çıkıyorlar.

Son olarak;

Sizin için derlediğimiz kaktüs modellerini galerimizde bulabilirsiniz…

0 comments
Post a comment