Dekorasyonda Kadife Kullanımı

admin on Şubat 23, 2021

Yaz mevsimine veda ettiğimiz bugünlerde evler de dekorasyonları ile kışa merhaba demeye hazırlanıyor. Pikelerin yerini battaniyelere bırakması, boş parkelerin halıyla doldurulması an meselesi… 

Kış dekorasyon trendinin vazgeçilmezlerinden biri de hiç şüphesiz kadife dokunuşlar. Kadife hemen hemen her evde kendine yer edinmiş, klasik ama bir o kadar da sıcak bir tarz. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta abartıdan uzak durmak. Aksi takdirde yaratmak istediğiniz sıcak ortam yapay ve tatsız bir görünüme dönüşebilir.

Peki dekorasyonda kadife kullanımı nasıl olmalı? Nerelerde kullanılmalı ve hangi püf noktalara uyulmalı? Kısaca bir göz atalım…

Sıcacık Bir Yatak Odası: Battaniyeler

Yazının başında da söylediğimiz gibi, pikelerin yerini battaniyelere bırakması an meselesi. Battaniye sıcaklığı kadifeyle harmanlandığı zaman ortaya hem huzurlu bir oda hem de dekoratif şıklık çıkar. Bunun yanı sıra yataktaki yastıklara kadife kılıflar geçirerek görüntü güzelliğini zenginleştirebilirsiniz.

Son dönemlerde yorganların yalnızca yatak odasında değil salonda veya oturma odasında kullanıldığına da rastlamışsınızdır. Dekoratif yönden salaş ve sıcak bir görüntü vermesi bu tercihin en önemli etkeni diyebiliriz.

Kadife Puflar

Kadifeler 90’lı yıllarda lüks ve zenginlik emaresi olarak evlerde yer buldu. Ancak zaman değiştikçe daha işlevsel olarak kullanılmaya başlandı. Böylece hayatımıza minimal yapısı ve şık görünümüyle kadife puflar girdi. 

Kadife pufları kırlentlerle kullanmanız hem işlevselliğini arttıracak, hem de görüntüsünü güzelleştirecektir. 

Kadife Perdelerde Renk Seçimi

Bu stil ile ilgili en çok rastlanan sorulardan biri: Kadife perdeler hangi renk tonlarında kullanılmalı?

Aslında perdelerin rengini belirleyen faktör duvarınızın rengi. Koyu tonlarda bir duvar rengi tercih ettiyseniz, koyu bir perde rengi seçmeniz evi bohemleştirecektir. Koyu-açık kontrastı yaratmalısınız. Kadifeler yapı itibarıyla gösterişli olduğu için bu konuda dikkatli davranmamanız suni bir görünüm oluşturacaktır.

Kişisel Köşelerinizde Kadife Kullanımı

Evinizde kendinize ait, inziva köşeniz mutlaka vardır. Burası okuma köşeniz, televizyon koltuğunuz veya makyaj masanız olabilir. Kadife kanepeler, bergerler ve puflar verdiği sıcak havanın yanı sıra nostaljik bir görünüm de sağlayacaktır.

Siz de kışa hazır olmak için evinize kadife dokunuşlar yapmaya bir an önce başlayın !

0 comments
Post a comment