Dekorasyonda Ekose Şıklığı

admin on Şubat 23, 2021

Ekose tutkusu yıllara meydan okumaya devam ediyor. Asla eskimiyor, yeri de hiçbir zaman doldurulamayacak gibi gözüküyor. İskoçların geleneksel kıyafetlerinde kullanarak dünyaya armağan ettiği bu asil desen, 2019 dekorasyon fikirlerine ilham vermeye hazırlanıyor.

Dekorasyonda ekose kullanımı denildiği zaman akıllara öncelikle kırmızı ve beyaz desenler gelir. Bu bir klasiktir. Ancak işler biraz değişti. Artık ekose deseni birçok farklı renk tonu ile kullanarak mükemmel ev dekorasyonları elde edebilirsiniz. 

Ekose deseni hem monokrom hem de kontrast geçişlerle kullanabilirsiniz. Örneğin; açık kırmızı perdelerinizi aynı tonlara sahip ekose detaylı koltuk takımlarıyla bütünleştirebilirsiniz. Aynı zamanda koyu renkli mobilyalarınızı açık renkli ekose bir perde ile tamamlayabilirsiniz.

Ekose desenlerle evinizin yalnızca bir odasını değil tamamını tasarlayabilirsiniz. Yatak odanızdaki büyük yastıklarda ve nevresim takımlarında lacivert, siyah, beyaz, yeşil, turuncu ya da kırmızının tonlarını kullanabilirsiniz. Daha bütüncül bir görüntü oluşturmak adına ekose desenli bir puf ilavesi yapabilirsiniz. Burada gözden kaçırmamanız gereken nokta, oranlamadır. Hem yastıklarda, hem pufta, hem de dekoratif ögelerde ekose desen kullanmamalısınız. Bu örnekteki dekoratif ögeler göz yormaması açısından sade olmalıdır. Bunun dışında berjer ve yatak başlığınızı ekose kumaşla kaplayarak uyumlu, sıcak ve hoş bir ortama sahip olabilirsiniz.  

Ekoseler country dekorasyon tarzının olmazsa olmazıdır. Çünkü ekoseler enerjik oldukları kadar asillerdir. Salon ve oturma odanızdaki duvar kağıtlarını, kırlent yastıkları, hatta oturma masasının sandalye kılıflarını ekose formunda kullanabilirsiniz. Tabi, country dekorasyon için renk kullanımında biraz daha soft tonlara yönelmeniz gerekir. Yaratacağınız ahenk, oturaklı ve retro bir görünüm sağlayacaktır.

Mutfakta ekose kullanımını biraz daha minimal düzeyde tutmanızda yarar var. Amacınız her yanı ekoseler desenlerle bezemek değil, ekose ile hareket katmak olmalıdır. Örneğin; sade (beyaz veya pastel renk ağırlıklı) bir mutfağı, ekose desenli koltuk kılıfları veya ekose desenli bir perdeyle hareketlendirebilirsiniz.  Aynı durum banyo için de geçerlidir. Ekoseyi burada da detay öge olarak görmelisiniz. Havlu, dolap kapağı, hasır sepet kumaşı gibi dekoratif özelliğe sahip malzemelerde ekose detaylar kullanabilirsiniz. Siz de kendinizi ekose rüzgarına kaptırabilir, farklı, modern ve şık bir ev dekorasyonuna sahip olabilirsiniz.

0 comments
Post a comment