Çocuk Odası Dekorasyonu

admin on Şubat 23, 2021

Çocuğunuza konforlu, modern ve kullanışlı bir oda sunmaya hazır mısınız? Biraz yaratıcılığınızı kullanıp biraz da özen gösterdiğiniz zaman, harika bir çocuk odası dekorasyonu elde etmemeniz için hiçbir neden yok…

Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Bütün dekorasyon fikirleri gibi, çocuk odası dekorasyonu konusunda da ilk karar vermeniz gereken konu öncelikleriniz olmalı. Nasıl bir çocuk odası hayal ediyorsunuz? Minimal mi? Rengârenk mi? Teknolojik mi? Yoksa tamamen öznel bir yaklaşım mı? Tercihiniz ne olursa olsun, dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar, odanın çocuğunuzun karakterine uygunluğu ve şık görümünün dışında fonksiyonel bir yapıda olmasıdır.

Yalın Düşünün

Ona çocukluğunu doyasıya yaşayacağı, özgür alanlar sunmalısınız. Çocuk odası dekorasyonun bolca çocuk odası aksesuarları ile doldurulması fikrinden kendinizi uzak tutmalısınız. Bu konuda Montessori dekorasyonu iyi bir rehberdir. Erişim kolaylığı sunan eşyalar, çocuğunuzun göz hizasına göre ayarlanmış mobilyalar ve ellerini kullanarak becerilerini geliştireceği oyuncaklar satın almak, bu konu adına iyi bir başlangıç olacaktır.

Zamansız Renkler Seçin!

Çocuk odası renkleri ve çocuk odası aksesuarlarındaki en büyük problem zamana yenik düşmeleridir. Seçimleriniz, çocuğunuzun hızlı gelişimine ayak uyduramayabilir ve kısa sürede demode olabilir. Peki, bunun için ne yapmanız gerekir? Aslında cevap basit; bebek mavisi gibi klasik seçimler yerine okyanus yeşili, mavi, sarı veya pembenin şeker tonları içermeyen versiyonlarını seçebilirsiniz. Kabarık halılar ve ahşap mobilyalar ile samimi nötr renkleri birleştirerek, modern bir çocuk odasına sahip olabilirsiniz.

Fonksiyonel Eşyalar Kullanın

Fonksiyonel eşyalar kullanmak hem odanın metrekaresinden tasarruf ettirir hem de çocuğunuzun kümelendirme alışkanlığı kazanmasını sağlar. Örneğin; dolap, yatak ve çekmeceleri ayrı ayrı yerleştirmektense, tek bir bünyede toplamanız çok daha fazla hareket alanı sağlayacaktır. Odada depolama alanlarını arttırmayı düşünüyorsanız, duvar nişlerini kullanabilirsiniz. Duvar nişleri, doğru bir aydınlatma ile hem iyi bir görünüm hem de harika depolama alanları oluşturacaktır.

Elbette, tüm bu önerileri uygularken eğlenceyi de es geçmemek gerekir. İlgi çekici mobilya ve aksesuarlar çocuğunuzun hayal gücünü geliştirecektir. Örneğin; küçük bir iskemleyi, çocuğunuzun resim yapacağı ya da bir başka hobisini gerçekleştireceği, şık bir çalışma masasına dönüştürebilirsiniz.

0 comments
Post a comment