Bitmeyen Kilisenin Öyküsü: La Sagrada Familia

admin on Şubat 23, 2021

Bir yapı nasıl olur da 100 yılı aşkın sürede tamamlanamaz? Bir başka soru daha; 100 yılı aşkın süredir tamamlanamayan bir yapı nasıl olur da bir ülkenin en sembolik yerlerinden biri haline gelir? Karşınızda Barselona şehrinin devasa ikonu, bitmeyen kilise , La Sagrada Familia’nın hikâyesi…

Bitmeyen Kilisenin Tarihi

La Sagrada Familia (Hz. İsa, Meryem ve Hz. Yusuf’u temsil eden Kutsal Aile) fikri ünlü mimar Gaudi’ye aitti. Gaudi, tüm mimari bilgi ve becerisini tek bir eser üzerinde toplamaya karar verdi.  Tüm enerjisini, hatta hayatını adadığı kilisenin yapımına 1882’de başladı. Gaudi ortaya çıkartacağı yapıda, ihtişamın yanı sıra hayal gücüyle de büyülemek istiyordu. Bu yüzden neo-geotik ve modernist gelenekleği harmanladı; dini ve pastoral figürlerler kullanarak yaklaşık 10.000 kapasiteli La Sagrada Familia’yı tasarladı.

La Sagrada Familia’nın Bölümleri

Gaudi, kiliseyi üç farklı cephe halinde planladı. İlk bölümü Hz. İsa’nın doğumunu tasvir eden Nativity Facade idi. Rivayete göre Katalan mimar, en çok bu bölümü görmek istiyordu. Bu yüzden de 1884’te ilk bu kısmın inşasına başlandı ama tamamlanması 1930’u bulacaktı. Yani Gaudi’nin ölümünden 4 yıl sonra…

Diğer bölümleri kısaca şöyle özetleyebiliriz: Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesini tasvir eden Batı (Büyük Çile) Cephesi, yapımı hala devam eden, şeytan, günah ve kötülüğün tasvir edildiği Güney (İhtişam) Cephesi.

La Sagrada Familia Neden Bu Kadar Önemli?

La Sagrada Familia’nın ziyaretçi akımına uğraması, yapımının başlangıcında çevresinde inekler otlarken, bugün şehrin merkezinde yer alması ve UNESCO Miras Listesi’ne olmasının ‘ihtişamlı’ nedenleri var. 

Kilisenin orijinal planında tam 12 kule ve bu 12 kulenin ortasında yükselen 4 büyük kule daha yer alır. 4 büyük kule 4 İncil yazarını (Matta, Markos, Luka ve Yuhanna) temsil eder. Bu kulelerin ortasına inşa edilecek en büyük kule ise Hz. İsa’yı simgeler. Boyu tam 170 metredir.

Tüm bunların yanı sıra dış görünümünün kum tanelerinden yapıldığı izlenimi uyandırması, yapıya masalsı bir hava katmaktadır. 

La Sagrada Familia Neden Tamamlanamadı?

Gaudi’nin 1926 yılında hayatını kaybetmesi ve ardından patlak veren 2.Dünya Savaşı kilisenin tamamlanmasını etkileyen en büyük faktörlerdir. Bunun yanı sıra orijinal projenin hasar görmesi yorumlamaya ve restorasyona yol açmıştır. La Sagrada Familia, dünya üzerinde açılmadan restore edilen ilk yapıdır. 

La Sagrada Familia’nın Bugünü

Gaudi bütün vaktini ve servetini La Sagrada Familia’ya harcadı ancak sadece bir kulesini görebildi. O’na duyulan vefa, inşaatın tamamlanması adına belirlenen tarihte etkili olmuştur. La Sagrada Familia’nın, Gaudi’nin ölümünün 100.yılında -2026- tamamlanması bekleniyor.

Kilise bugün, kısıtlı bir ziyaret imkânı sunsa da milyonlarca kişinin akınına uğruyor ve ‘Şehrin içinde dev bir heykel’ olarak yorumlanıyor. 

0 comments
Post a comment