Barok Mimarisinin Sembolleşmiş 6 Eseri

admin on Şubat 23, 2021

16. yüzyılın sonlarında başlayıp 18. yüzyıla kadar devam eden Barok Dönemi, İtalya’da ortaya çıkmıştır. Bu süre zarfında Avrupa’nın tamamına yayılan akım, reform hareketlerine karşı girişilen bir Katolik hareketi olarak değerlendirilmiştir. Klasik karşıtı olarak tanımlanan Barok Sanatı ve Barok Mimarisi genel olarak zenginlik, güç ve ihtişamla ifade edilmiştir.

Mitolojik figürlerin başrolde olduğu resimler, tavan freskleri, mükemmel gölge oyunları, çarpıcı görsel illüzyonlar ve oval madalyon formlu sahınlar… Karşınızda sembol haline gelmiş Barok Mimarisi eserleri

1) Trevi Çeşmesi – İtalya

Bildiğimiz adıyla Aşk Çeşmesi’nin tarihi 1600’lü yıllara dayanmaktadır. Yapının içinde yer alan sanat eserleri; doğayı ve mitolojik kahramanları betimler. Bunun yanı sıra her yıl milyonlarca turistin akınına uğrayan Trevi Çeşmesi’nin uğur getirdiğine inanılır ve İtalya’nın en romantik yeri olarak kabul edilir.

2) Versay Sarayı – Fransa

Fransa’nın en büyük ve en ihtişamlı saraylarından biri olan Versay’ın yapımına 1661 yılında başlanmıştır. 1.Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan Versay Antlaşması burada imzalanmıştır. Bahçeleri de en az sarayın kendisi kadar ünlüdür. 1668 yılında XIV. Louis, bu sarayda tam 20.000 kişi ile beraber yaşamıştır.

3) Madrid Kraliyet Sarayı – İspanya

Barok mimarisinin esere bürünmüş hali olan Madrid Kraliyet Sarayı, 18. yüzyılda inşa edilmiştir. Dünyanın en çok ziyaret edilen turistik mekânları arasında yer alan saray, günümüzde devlet törenleri için kullanılmaktadır.

4) St Paul Katedrali – İngiltere

Barok mimarisinin İngiliz yorumuna muhteşem bir örnektir. 1400 yıllık uzun bir geçmişe sahiptir. İngiltere’nin ilk Anglikan kilisesi olan St Paul Katedrali, tarihi boyunca birçok büyük yangınla mücadele etmiştir.

5) Karl Kilisesi – Avustralya

Viyana’nın en büyük yapılarından biri olan Karl Kilisesi’nin yapımına 1716 yılında başlanmıştır. Sadakat ve cesareti betimleyen kulelere sahiptir. İç kısmında ise ihtişamlı heykeller ve görkemli duvar kâğıtları yer almaktadır.

6) Kutsal Teslis Sütunu – Çek Cumhuriyeti

Yapımına 1716’da başlanan Kutsal Teslis Sütunu, Barok mimari üslubunun önemli bir örneği olarak kabul edilir. Olomuoc şehrinde yer alan yapı, 2000 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.

0 comments
Post a comment