Aziz Sava Kilisesi – Belgrad

admin on Şubat 23, 2021

Bu yazımızda sizlere dünyanın en büyük Ortodoks mabetlerinden birini tanıtacağız. Aziz Sava Kilisesi yalnızca Belgrad’ın değil, Sırbistan’ın en önemli sembollerinden biri. Aynı zamanda ‘’yarım kalmış’’ bir hikâye… Görünce Aya Sofya Müzesi’ni anımsayacağınız bu önemli yapıyı gelin birlikte inceleyelim…

Aziz Sava Kilisesi’nin Tarihi

Aziz Sava Kilisesi’nin yapımına 1935 yılında başlandı. Birçok badire atlattı fakat ‘’direndi’’ desek yeridir. Yapının Sırp Ortodoks Kilisesi’nin 800. kuruluş yılı olan 2019’da tamamlanması bekleniyordu ancak bu tarihe de yetiştirilemedi. Peki, nedir Aziz Sava Kilisesi’nin hikâyesi?

Aziz Sava Kilisesi’nin –Sırpça ismiyle Hram Svetog Save- yapımı 1935’ten bu yana devam ediyor. Yapı bu yıllarda önemli bir engelle karşılaşıyor: İkinci Dünya Savaşı… Savaş başlayınca inşa çalışmalarına ara veriliyor. Daha da kötüsü Naziler tarafından bombalanıyor. Tam her şey bitti derken yeni bir engel daha baş gösteriyor: Yugoslavya rejimi, katedralin tamamlanmasına müsaade etmiyor…

Şimdi biraz daha derine inelim ve ‘’Neden Aziz Sava ismi?’’ sorusunun cevabını verelim;

Kilise, ismini Balkanlara Hristiyanlığı yaymak için giden Aziz Sava’dan almış. Aziz Sava, yalnızca Sırbistan’a değil tüm Ortodokslara mal olmuş bir şahsiyet… Zaten külleri de kilisenin olduğu bölüme gömülmüş.

Aziz Sava Kilisesi Mimarisi

Aziz Sava Kilisesi, büyük bir Ortodoks kilisesi olmasının yanı sıra mimari açıdan da farklı olduğu için büyük ilgi görür. Hatta birçok kişi Aya Sofya Müzesi’ne benzetir. Kubbe kısmında haç olmasa, camii görünümümden farksızdır. İçerde yaklaşık 10.000 kişi aynı anda ibadet edebilir.

Mum dikme, Ortodoks ibadetinde önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle, yapının iç kısmında oldukça geniş mumluk alanları yer alır. Işıklandırma üzerinde yoğun bir şekilde çalışılmıştır. Hem gece hem de gündüz vakitlerinde görsel şölen sunmaktadır. Tüm bu nedenleri bir araya toplamamız –özellikle-Salı ve Pazar günleri oluşan uzun kuyrukları açıklamaya yetecektir.

Aziz Sava Kilisesi Nerede?

Aziz Sava Kilisesi, Terazije Meydanı’nda yer alır. Şehrin diğer önemli meydanlarına 10-15 dakika uzaklıktadır. Knez Mihailova’dan ya da TRG Republic’ten kolayca ve doğrudan ulaşım sağlamak mümkündür.

Bir ilginç bilgi daha: Burası ‘’katedral’’ olarak anılsa da, bir piskoposun yeri olmayışı sebebiyle teknik anlamda katedral değildir.

0 comments
Post a comment