Aydınlatma Nasıl Seçilir?

admin on Şubat 23, 2021

Aydınlatmalar hem doğru bir ışık sağlaması hem de dekorasyonların tamamlayıcı unsurları olması nedeniyle büyük önem taşır. Dolayısıyla, aydınlatma seçimi yapılırken hem mekanın kullanım amacının hem de dekorasyonun göz önünde bulundurulması gerekir.

Aydınlatma Seçimi Hakkında İpuçları

Önceliğiniz; ‘’Nasıl bir ışıklandırma?’’ sorusuna yanıt bulmak olmalıdır. Genellikle, daha çok vakit geçirilen salon ve oturma odası gibi alanlarda yatak odasına nazaran daha bol ışık tercih edilir. Siz de bu gruptaysanız, dekorasyonu da göz önünde bulundurarak seçim yapmaya başlayabilirsiniz. Bol ışıklı avize, sarkıt, güçlü ışıklı lambader… En çok ilginizi çeken hangisi oldu?

Devam edelim… Evinizi hangi dekorasyon tipine göre dizayn ettiniz ya da etmek üzeresiniz? İki ana başlığa ayırırsak klasik mi modern mi? Klasik dekorasyonda biraz daha gösterişli aydınlatma kullanabilir, altın, rose ve gümüş tonlarında aydınlatmalar seçebilirsiniz. Bu dekorasyon tipinde sallantılı avizelere de yer verebilirsiniz.

Modern dekorasyonlarda ise klasik aydınlatma ögelerine karşın daha asimetrik, minimal ve yuvarlak formlu aydınlatmalar tercih etmelisiniz. Renkli yaşam alanlarından hoşlananlar petrol mavisi, su yeşili ve bakır rengi tonlarındaki son dönemlerde favorileşen ürünlere yönelebilirler.

Yatak Odası Aydınlatma Trendleri

Yazının başında oturma odası ve salon gibi daha çok vakit geçirilen alanlarda genellikle güçlü ışıklar tercih edildiğini söylemiştik. Temel işlevi dinlendiricilik olan yatak odalarında ise bu durum tam tersi… Hem psikolojik hem de daha kaliteli bir uyku açısından yatak odanızın sade bir tasarımla bezenmesi sizin için verimli olacaktır.

Yatağın her iki yanında bulunan komodinlerde küçük sarkıtlara yer verebilirsiniz. Sade ve minimal sarkıtlar, yatak odanıza loş ve şık bir hava katacaktır. Bunun yanı sıra çok parlak olmayan soft ışıklandırmalara yönelmeniz sakinleştirici bir ortam sağlayacaktır.

0 comments
Post a comment