Asya Stili Dekorasyon

admin on Şubat 23, 2021

Ev dekorasyonu, artık çok zengin bir içerik skalasına sahip. Tek yapmanız gereken hayal kurmak ve seçimlerinizi bu doğrultuda yapmak…

Son dönemlerin en popüler tarzlarından biri Asyatik stil oldu. Uzak Doğu’nun sakin, pozitif ve minimal yapısından hoşlanıyorsanız Asya stili dekorasyon tam da size göre demektir!

Asya Stili Dekorasyon Nedir?

Pürüzsüz ahşap mobilya ve diğer ahşap unsurlarla oluşturulan Asya stili, minimal uygulamalı bir dekorasyon tarzıdır. Bünyesinde Uzak Doğu’nun sakin ve pozitif havasının yanı sıra zen felsefesinin izlerini taşır. Aksesuarlarda, döşemelerde ve dekorasyon ögelerinde Uzak Doğu motifleri kullanılır. Ayrıca, bu dekorasyon türünde mum ve tütsü gibi huzur verici Uzak Doğu geleneklerine de yer verilir.

Asya Stili Dekorasyon Nasıl Uygulanır?

Minimalist Yaklaşın

Asya stili dekorasyon genellikle Çin, Tayland, Japonya ve Kore ülkelerinin kültürlerinden beslenir. Bu kültürün genetiğinde yalınlık ve asalet vardır. Hem estetik hem işlevsellik ön plandadır. Ahşap, bambu ve nötr renklere sıklıkla yer verilir çünkü Zen kültürüne göre bu ögeler içsel huzuru etkin hale getirir. Genellikle eşyaların doğal hali ile kullanılmasına özen gösterilir.

Egzotik Dokunuşlar Yapın

İşe tütsü ve küçük bonsai ağaçları ile başlayabilirsiniz. Kendinizi biraz daha Uzak Doğu mistizminin içinde hissetmek istiyorsanız duvar aplikleri ve küçük abajurlar kullanabilir, Japonca yazılar veya kiraz çiçekleriyle süslü duvar kâğıtlarıyla harika bir ortam yaratabilirsiniz.

Işıldayan Mekânlar Yaratın

Uzak Doğu kültürünün ilham verici ortamını evinize taşımak istiyorsanız ışığın gücünü görmezden gelmemelisiniz. Pirinç saplarından dokunarak elde edilen geleneksel halıların etrafında küçük mumlar kullanabilirsiniz. Mumlardan çok da hoşlanmıyorsanız küçük kâğıt el fenerleri kullanabilirsiniz.

Altın Detaylar Kullanın

Hem asil bir duruş hem de ağırlıkla kullanılan nötr tonları biraz hareketlendirmek adına altın detaylara yer verebilirsiniz. Avizelerde, yastıklarda, çerçevelerde ve aksesuarlarda kullanacağınız altın detaylarla Asya geleneğine özgü bir görünüm elde edebilirsiniz. Özellikle küçük ama gösterişli detayları seven Çinliler, bu yönteme sıklıkla başvurmaktadır.

Stresten Arının

Eve gitmek için can atacağınız bir dekorasyon için sakin, ferah ve huzurlu ögeler tercih etmelisiniz. Doğa renklerine uygun perdeler, yatak örtüleri ve oturma takımları bu ögelerin başında gelmektedir. Sakin bir atmosfer yaratmak adına uçuk mavi ve gri tonlara da yer verebilirsiniz.

0 comments
Post a comment