Fark Yaratan Gaudi Eserleri

admin on Şubat 23, 2021

Tam adı Antoni Plàcid Guillem Gaudí… 25 Haziran 1852’de Katalonya’nın Reus kentinde dünyaya geldi. Art Nouveau (1890-1910 arasında sanatta yeni modernizm akımının adı) akımının öncüsü olan bu büyük insan, Barselona şehrinin birçok sembolik yapısına imzasını atmayı başardı. Her biri ikonik yapılar olan birbirinden ünlü Gaudi eserlerini sizin için derledik…

La Sagrada Familia

La Sagrada Familia, Gaudi denince akla gelen yapıların başında yer alır. Tüm benliğini bu binaya adayan ünlü mimar, ne yazık ki tamamlanmasına şahitlik edememiştir. İnşa edilmeye başladığı tarihlerde (1880’li yıllar) otlak yeri olan alan, bugün şehrin göbeğinde yer almakta ve milyonlarca turist ağırlamaktadır. La Sagrada Familia’nın tarihi ve inşa süreci hakkındaki yazımızı okumak için BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

Teresian Okulu

Masalsı bir güzelliğe sahip olan Teresian Okulu, Gaudi’nin en düşük bütçeyle yaptığı iştir. İnanması zor fakat maddi koşullar nedeniyle ucuz malzemeler kullanmak zorunda kalmıştır. Üzerinde birçok dini figür, içerisinde ise ofisler, yatak odaları ve sınıflar yer alır.

Casa Vicens

Casa Vicens, Vicens Ailesi için tasarlanan yazlık bir evdir. Gaudi, kullandığı üç boyutlu figürler ile yaptığı işi çağın ötesine taşımış, Mozarabik kültürünü Neoklasik ve Modernizm akımlarıyla harmanlayarak ilk ciddi eserini ortaya koymuştur. Casa Vicens, 2015’te restore edilmeye başlanmış, 2017 yılında ise müze olarak ziyarete açılmıştır.    

Palau Güell (Güell Sarayı)

Palau Güell (Güell Sarayı) Barselona şehrinin en ünlü yapılarından biridir. 1886-1890 yılları arasında Katalan sanayici Eusebi Güell için yapılmıştır. Taş yapı mermerle kaplı olan Palau Güell, politik toplantıların yapıldığı, birbirinden önemli konukların ağırlandığı ve büyük konserlerin verildiği bir alan olarak da kullanıldı. 2004 yılında restorasyon çalışmasına gidilen yapı, 2011 yılında yeniden ziyarete açılmıştır.

Casa Mila

Casa Mila, Gaudi’nin en ilginç eserlerinden biri olarak yorumlanır. Uçuk ve dâhice planlanan yapı, 1900’lü yılların başında, dönemin varlıklı isimlerinden Pere Mila ve ailesi için yapılmıştır. Bina iki avlu arasında, dalgalı bir formla biçimlendirilmiştir. Çatısında ‘’Heykeller Bahçesi’’ olarak adlandırılan bacalar yer alır. Gaudi’nin olağanüstü bir özgünlük koyduğu eser, La Pedrera (Taş ocağı) ismiyle de bilinir.

0 comments
Post a comment